Přepuštěné máslo není žádná novinka, znali ho naši už předkové. V době, kdy nebyly v domácnostech chladničky, bylo přepuštění jediná možnost, jak máslo uchovat, aby nežluklo. Navíc se na něm mnohem lépe smažilo, protože se nepřepalovalo.
Dnes ho mnohé hospodyňky znovu objevily převážně díky Ajurvédě, kde si ghí, jak přepuštěné máslo nazývají, cení jako elixíru života. Přečištěné máslo na rozdíl od toho původního, nezvyšuje hladinu cholesterolu a je velmi dobře stravitelné. Obsahuje vitamín A, B3, E a mnoho minerálů. Také má velmi příjemnou lehce oříškovou chuť.
Postup při přepouštění másla
Dejte máslo do hrnce a pomalu ho rozpouštějte na středním tepelném stupni Když se dostane do bodu varu a začne vytvářet bublinky, zmírněte žár pod hrncem tak, aby máslo lehce probublávalo.
V této fázi se začne se tvořit pěna a na dně hrnce se objeví sraženina bílkovin. Máslo pomalu táhněte, dokud nebude mít krásné zlatavou barvu a příjemnou vůni. Máslo je přepuštěné, když se přestane ozývat lehký bublavý, pukavý zvuk, který celý proces přečišťování másla doprovází. Je to známka toho, že už neobsahuje žádnou tekutinu, zůstal jen tuk. Přepouštění jednoho másla (250 g) trvá asi 15-20 minut, dejte pozor, abyste ho nepřepáli, aby nebylo víc hnědé než zlaté a oříšková vůně nebyla intenzivní.
Jak ghí uchovávat
Pěnu z másla stáhněte (můžete ji použít, třeba do kaše) a přes plátýnkem nebo gázou vystlaný cedník ho přeceďte do uzavíratelné sklenice nebo jiné dózy. Tu uchováváme v chladu a tuk postupně odebíráme.
Využít ho můžete všude, kde chcete docílit máslovou chuť, ať už při dušení zeleniny, při pečení, smažení, hodí se na každou tepelnou úpravu, protože se nepřepaluje ani při teplotách nad 200° C, Zastudena se dá ghí využít například ve spojitosti s kakaem, oříšky a medem (například na omaštění krupicové nebo jiné kaše) či jen samotný s pečivem a solí.