[dropcap] J [/dropcap] edním z nejnamáhavějších kusů nábytku v naší domácnosti je rozhodně sedačka. A tak je jasné, že vlivem používání postupně ztratí na svém vzhledu, a její součástí bude také mnoho skvrn. Na ty si ale nemusíme nutně zvykat, jelikož je možné je odstranit. V tomto případě ale platí, že je třeba brát ohled na samotný materiál, a zároveň být velmi šetrný, aby sedačka nebyla nijak poškozena.
Jak na ty nejkvalitnější, tedy kožené?
Pokud máte ve vaší domácnosti kožené sedačky, které si zaslouží specielní péči, je třeba na to brát ohled. Drobné skvrny by měly jít bez problémů odstranit pouze jemně navlhčeným hadříkem. Ideální je použít také mýdlo, které obsahuje lanolin. Stejně tak se ale mohou hodit i přípravky, které jsou přímo na kůži určeny. Při jejich použití, ale i při použití vody je třeba brát ohled na to, že by jejich množství rozhodně nemělo být velké, jelikož daná sedačka může výrazněji vsáknout vlhkost, což není správná cesta k bezproblémovému čištění.
U čalounění máme dvě možnosti
Máte-li ale jednu z nejběžnějších typů, a to čalouněnou sedačku, máte ve svém principu hned dvě možnosti, a to suchou a mokrou cestu. U obojího je ale nutné využití již speciálních strojů, které mají často k dispozici profesionální firmy. V případě čištění svépomocí opět postačí běžný hadřík a speciální čistící přípravek, který by měl být k danému materiálu šetrný. Následně stačí špinavé místo krouživými pohyby otírat, až skvrna zmizí,
Pokud ale plánujete vaši sedačku vyčistit skutečně komplet, bez specializovaných postupů se neobejdete. Ono suché čištění je často možné aplikovat bez problémů, jelikož počítá hlavně se speciálním práškem a vysavačem, který ho následně vysaje. Naopak mokré čištění již probíhá v kombinaci stříkání vody pod vyšším tlakem, která je v dalším kroku ihned vysávána pryč. Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, obecně se doporučuje celkové čištění alespoň dvakrát ročně.