Každý den na ni uléháme, trávíme na ni téměř třetinu života. Proto nejen, že je nutné občas matraci vyměnit, důležitá je i její průběžná údržba. Bez pravidelného čištění matrace bychom brzo uléhali na hromádku prachu, zbytků kůže a roztočů.
Vysávání vysavačem je základní nutností. Přesto ani vysavač nás nemusí zbavit všech alergenů a hlavně neodstraní skvrny, které na matraci mohou používáním vzniknout. Jak na důkladnou očistu?
Jak čistit matraci
Základem komplexního vyčištění matrace je důkladné vyluxování. Předtím ale sundejte její povlak, pokud je snímatelný, a dejte ho vyprat stejně, jako veškeré ložní prádlo. Na vYsávání použijte nástavec na čalounění a přejíždějte jím systematicky z jedné strany na druhou, aniž byste něco vynechali. Potom matraci otočte a postupujte stejně i na druhé straně. Nezapomeňte vysát i boky.
Jestliže potřebujete odstranit z matrace zápach, posypejte matraci jedlou sodou a krouživými pohyby ji nasucho vykartáčujte. Pak nechte sodu nejméně hodinu působit. Potom opět následuje vysávání.
Jak odstranit skvrny
Občas může dojít k různým nechtěným nehodám a ta matraci se objeví skvrny. Nejčastěji se potýkáme se skvrnami od krve, slin, moči či zvratků, ale může to být klidně od jídla či nápojů, pokud si dopřáváme snidani do postele. Všechny tyto skvrny jsou organického původu a obecně je dobré čistit je, dokud jsou čerstvé, protože to jde výrazně lépe, než když zaschnou.
Moč vyčistíte směsí ze 3 lžic jedlé sody, 240 ml peroxidu vodíku (3%) a pár kapek saponátu na nádobí nebo tekutého mýdla. Směs nalijte do rozprašovače, naneste na skvrnu a nechte uschnout. Pak vysajete. Díky dezinfekčním účinkům peroxidu se zároveň zbavíte i nežádoucích mikroorganismů.
Na skvrnu od krve pomůže, když do směsi ze čtvrt hrnku 3% peroxidu vodíku a jedné lžíc saponátu na nádobí přidáte lžící soli. I tuto směs nanesete na matraci a necháte nějaký čas působit. Potom opět řádně vyluxujte.