close
potraviny

Chcete prodloužit životnost některých potravin? Zavakuujte je. V čem se skrývají výhody této metody a jak na to?

V čem spočívá vakuování?

Vakuování je metoda, která spočívá v tom, že se z obalu potravin odsaje přebytečný vzduch. Dosáhnout toho můžete s pomocí vakuovačky, ale poradit si můžete také bez ní. O všechny způsoby se s vámi podělíme i s návodem.

Výhody vakuování

Samotné vakuování má mnoho výhod. Kromě toho, že zabraňuje množení bakterií a nedochází díky tomu k osychání potravin, vám takto upravené potraviny zaberou následně mnohem méně místa v lednici a mrazáku. Zároveň se uvádí, že vakuovaná potravina má pětkrát delší životnost oproti tomu, když ji necháte v čerstvém stavu. I přesto si ale vakuované potraviny nenechávejte věčně.

Možnosti, jak potraviny vakuovat

Při vysávání vzduchu ze sáčku s potravinami máte několik možností, jak toho docílit. Tou nejjednodušší je samozřejmě použití vakuovačky, pokud ji ovšem nemáte po ruce, je možné si poradit i jinak. Pojďme se na jednotlivé možnosti podívat detailněji.

Vakuovačka

Začněme tím nejtradičnějším způsobem vakuování, kterým je použití vakuovačky. Kromě tohoto přístroje budete potřebovat také speciální vakuovací sáčky, které jsou silnější než klasické potravinové pytlíky. Zároveň je důležité pořídit si takové, jenž jsou kompatibilní s vaší vakuovačkou. Před samotným vakuováním je nutné potraviny určené k zatavení připravit. Jak na to?

  • Pečlivě je očistěte, nakrájejte na menší kusy nebo si rovnou nachystejte jednotlivé porce.
  • Některé druhy zeleniny, například brokolici, je před vakuováním vhodné povařit, aby si v sobě uchovaly maximum vitamínů.

Postup

Jakmile budete mít potraviny připravené, pusťte se do práce.

  1. Do jednotlivých sáčků vkládejte potraviny tak, aby okraje zůstaly volné. V žádném případě sáčky nepřecpávejte. Jen tehdy, když budete sáčky naplňovat tak akorát, bude možné je následně správně zavakuovat.
  2. Máte všechny sáčky naplněné a připravené k odsátí vzduchu? Výborně. Sáček vložte do vakuovačky podle pokynů výrobce a spusťte proces odsávání vzduchu.

Hrnec s vodou

Odsávání vzduchu ze sáčků s potravinami je s pomocí vakuovačky nejúčinnější, ale když ji nemáte po ruce, poslouží vám stejně dobře také hrnec s vodou. Nejlépe se vám v tomto případě bude pracovat se sáčkem, který je uzavíratelný zipem.

Postup

  1. Opět si vše nachystejte do sáčků a následně místo do vakuovačky sáček opatrně potápějte do hrnce s vodou.
  2. Nad vodou by vám měl zůstat pouze jeden růžek sáčku, kterým bude při potápění odcházet vzduch.
  3. Jakmile všechen vzduch ze sáčku bude pryč, onen zbývající roh pečlivě zavřete a máte hotovo.

Brčko

Druhou alternativní metodou, jak můžete v pohodlí domova vakuovat, je použití brčka. Opět platí, že tento postup je snazší s použitím sáčků, které lze zavřít na zip.

Postup

  1. Sáček naplňte požadovanou potravinou a až budete mít hotovo, s pomocí ruky z něj vytlačte přebytečný vzduch a zip zapněte téměř až do konce.
  2. Mezírka, která vám v zipu zůstane, by měla být tak akorát velká na brčko.
  3. Brčko vložte do prostoru v zapínání v sáčku a ústy vysajte zbývající vzduch.
  4. Hotovo budete mít ve chvíli, kdy se sáček pevně obepne okolo potravin.
  5. Nezapomeňte brčko zmáčkout, aby se vzduch nevrátil zpět, a opatrně zip zapněte až do konce.

Kam uložit vakuované potraviny?

Máte vše, co jste chtěli konečně zavakuované, a nyní nevíte, kam vše uložit? Místo uložení záleží na tom, kdy si přejete potraviny použít. Pokud v nejbližších dnech, postačí lednice. Pro potraviny, jež plánujete využít třeba až za měsíc a déle, je vhodnější mrazák. Někteří lidé tvrdí, že v mrazáku dokážou vakuované potraviny vydržet čerstvé až po dobu tří let.

Tipy, které vám při odsávání vzduchu přijdou vhod

  • Speciálním případem vakuování jsou tekutiny. Na první pohled se může zdát, že se jedná o nemožný úkol. Stačí ovšem použít ten správný postup a hned vám půjde práce snadno od ruky. Předtím, než se rozhodnete zavakuovat svou oblíbenou polévku či omáčku, ji jednoduše nechte zamrazit.
  • Při vakuování sypkých potravin, jež by mohly vakuovačku snadno zanést, se nebojte mezi sáček s touto potravinou a vakuovačku vložit papír.
  • Jakékoliv hotové pokrmy, jenž si chcete schovat na později, před přemístěním do sáčku nechte dokonale vychladit. Při vakuování teplých jídel dochází ke kondenzaci.
  • Máte rádi měkké pečivo? Až si příště koupíte příliš rohlíků, jednoduše ty zbývající zavakuujte.
  • Maso a ryby můžete vakuovat jak v čerstvém, tak i syrovém stavu. 

Zavakuujte si některé potraviny, zbývající porce jídla a třeba i čerstvé ryby, maso, zeleninu a ovoce snadno i v případě, že nemáte k dispozici vakuovačku. Vakuování udrží potraviny čerstvé a nepřipraví je o výživné látky.

Zdroj textu: www.foodsaver.com, www.toufood.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : potraviny

The author Michaela

Leave a Response