Rohožky jsou nedílnou součástí vchodů do našich domovů a zaslouží si péči. Jak o ně správně pečovat, aby vám vydržely co nejdéle a vypadaly skvěle?
Proč je nezbytné starat se o venkovní rohožky?
Rohožky chrání domov před tím, abyste si do něj nanosili špínu zvenčí. Veškeré nečistoty, jež si přinesete na botách, tak zůstanou na rohožce a nikoliv ve vaší předsíni. Protože venkovní rohožky chrání vaše domovy, zaslouží si také péči a správnou údržbu. Jak se o ně správně starat?
Vyklepávání
Nejjednodušší metodou, jak rohožku okamžitě zbavit nečistot, je její vyklepání. Máte-li v blízkosti nějaký tvrdý povrch, o něhož můžete rohožku vyklepat, alespoň jednou týdně toho využijte. Nevýhodou vyklepávání ale je ohromná prašnost a rozšíření nečistot do okolí. Zvažte tedy, zda není lepší přistoupit k další metodě. Poté, co si obsah rohožky vyklepete na cestu před domem, se totiž pravděpodobně nevyhnete zametání a akorát si přiděláte práci.
Vysávání
Dalším způsobem, jak lze rohožku snadno zbavit nečistot, je její vysávání. Tuto metodu využijete zejména v případě, že je rohožka vyrobena z textilu. Opět je vhodné ji vysávat alespoň jednou týdně. Máte-li u svého vysavače speciální nástavce, rozhodně vám přijdou vhod.
Kartáčování
Někdy holt nemáte jinou možnost, než sáhnout po kartáči a pustit se do pečlivého kartáčování rohožky. Zejména v případě, že se v ní drží písek, zaschlé bláto a další nečistoty. Tato metoda je sice poměrně pracná, ale řadí se mezi ty nejefektivnější. Přestože vysávání je také praktické, ne vždy se vám podaří zbavit skutečně všech nečistot, zato kartáči žádná špína neunikne.
Vysokotlaký čistič a další způsoby použití vody
Účinnou metodou, jak venkovní rohožku snadno a rychle zbavíte všech nečistot, je použití vysokotlakého čističe. Nejlépe tato metoda funguje u rohožek vyrobených z gumy, plastu a kokosových vláken. Pokud je venkovní rohožka skutečně hodně znečištěná, lze použít také sodu, jemný prací prostředek nebo mýdlo.
Na co si dát pozor
Než se vrhnete do velkého jarního úklidu a rozhodnete se důkladně vyčistit také vaši rohožku, ujistěte se o tom, že na to jdete správně. Například rohožky vyrobené z kokosových vláken je vhodné mýt vodou, ať už z hadice, vysokotlakého čističe nebo ve vaně, případně je vyklepat. Zcela nevhodné je ale jejich vložení do pračky. Tím by došlo k poškození a případně i zlomení. Také gumové a plastové rohožky je lepší mýt vodou, ale nevkládat je do pračky. Naopak pro praní v pračce jsou ideální textilní a zejména vnitřní rohožky. Ty totiž nejsou tak špinavé a zbytečně nezašpiní ani nepoškodí vaši pračku.
Po dešti nechte rohožky proschnout
Přestože venkovní rohožky jsou navržené tak, aby odolaly všem rozmarům počasí, nezapomínejte o ně správně a pravidelně pečovat. Zejména po dešti je důležité, aby rohožka pořádně proschla, aby se v ní nezačaly tvořit plísně. Rohožku proto položte na slunné místo, ideálně ji pověste třeba na zábradlí nebo na plot, pořádně ji protřepejte a máte-li po ruce savé ručníky nebo hadry, snažte se s jejich pomocí z rohožky dostat vodu. Je-li rohožka skutečně mokrá skrz na skrz, můžete popadnout také fén, nastavit nízkou teplotu a proces sušení urychlit.
Aby vaše venkovní rohožka vypadala stále jako nová, nezapomínejte ji pravidelně čistit. Alespoň jednou týdně ji vyklepte nebo vysajte a čas od času také použijte k jejímu čištění vodu a zbavte se těch nejhorších nečistot. Venkovní rohožka je tím prvním, co při příchodu domů vidíte, a proto by měla reprezentovat.
Zdroj textu: www.thespruce.com, www.makeanentrance.com
Zdroj foto: www.pexels.com