Škrobení prádla už v současné době není tak obvyklé, jak tomu bývalo ještě před 20 – 30 lety, nicméně u některých druhů prádla má své opodstatnění i dnes. Dříve, než si vysvětlíme, jak prádlo škrobit, stojí za to si říct, proč vlastně byste se do této činnosti měli pouštět.
Co se škrobí
Pýchou hospodyněk bývaly naškrobené záclony a ložní prádlo. Jednak se prádlo mnohem lépe žehlilo, navíc se nesepraly barvy a také se o hodně později zašpinilo, takže se nemuselo tak často prát. Vzhledem k tomu, že automatická pračka je v domácnostech poměrně novým inventářem, úspora času a fyzické námahy byla stejně důležitá, jako úspora energie, vody i pracích prostředků.
Ke škrobení se hodí nejen povlečení a prostěradla, ale také ubrusy a různé ozdobné (hlavně háčkované) dečky. Zvláštní péči vyžadují i límečky a manžety, i když řada mužů není příznivcem naškrobených košil. Je ovšem nesporný fakt, že se naškrobené límce tolik nešpiní, takže košile vydrží déle čistá. Důvodem je fakt, že škrob vytvoří kolem prádla ochranný film, díky němuž nemá špína šanci. Lidové kroje se bez škrobení také neobejdou, zvlášť nadýchané balonové rukávy a spodničky.
Jak škrobit
Především není nutné škrobit úplně do tuha. Navíc se dnes už nemusí škrob pracně rozpouštět a vařit, v drogeriích je k dostání tekutý škrob. Obvykle bývá s příjemnou parfemací, takže jím nahradíte aviváž. I použití je stejné, jako u aviváže: nalijete dávku do posledního máchání.
Jestli si chcete škrobící lázeň uvařit, počítejte zhruba 1 lžíci bramborového škrobu na litr vody. Dejte vařit vodu, těsně před varem pomalu vlijte ve studené vodě rozmíchaný škrob a stále míchejte. Jakmile se ukáže na povrchu bublina, odstavte a přeceďte. Takto připravenou škrobící směs můžete použít do pračky, nebo ji použijte pro ruční škrobení. Škrobením u prádla dosáhnete vyšší stálosti barev, pevnosti a pružnosti materiálu.