Topná sezona je již v plném proudu a tak každý, kdo využívá kotle na pevná paliva, si již zřejmě zajistit dostatečné množství dřeva nebo uhlí. Pokud v kotli pravidelně roztápíte, určitě využíváte například noviny nebo jemně rozsekané dříví na podpal. Nakonec jak jinak byste zatopili. Aby vám šla tato činnost pěkně od ruky, je zapotřebí mít k dispozici suché dřevo.
Víte, jak správně skladovat palivové dřevo? Není totiž nic horšího, než když začnete roztápět a z dříví vám buď kape voda, nebo je mokré a nechce chytnout. V kotli tak často syčí a dehtuje. Mokré dřevo nejenže nechce hořet, ale dokonce zbytečně zanáší jak kotel, tak i celé spalinové cesty, tedy i komínový systém. Samozřejmě, že nemá téměř žádnou výhřevnost.
Dřevo potřebuje k proschnutí několik měsíců
Základem je pořídit dříví na podpal nebo topení v dostatečném předstihu. Ideální je, aby dřevo zhruba rok schlo. Můžete ho porovnat na hromadu, ideálně někde na zahradu pod střechu. Pokud bude volně uložené, zakryjte ho v případě, kdy bude deštivé počasí alespoň plachtou. Naopak v období, kdy je slunečno, by mělo být dřevo co nejvíce odkryté, aby se na něho dostaly sluneční paprsky a vítr. Kombinací těchto dvou činitelů dojde k jeho nejlepšímu proschnutí.
Pravidelně také kontrolujte, zda dřevo neplesnivý nebo nehnije – to může nastat v situacích, kdy je sklízené dřevo ještě hodně čerstvé nebo pokud nemá dostatečný prostor. Říká se, že dřevem by se mělo topit až dva roky po pořezání. Obvykle dostačuje rok – záleží však samozřejmě také na povětrnostních podmínkách a typu dřeva.
Na podzim dřevo schovejte
Jakmile se blíží podzim a lze očekávat deštivé a vlhké počasí, je dobré ještě za včasu dřevo uklidit například do kůlny. Pokud nemáte prostory, alespoň ho pořádně zakryjte, byla by škoda, kdyby vám suché dřevo navlhlo.