Každý volný parapet, který máte k dispozici, si v létě zaslouží zaplnit truhlíky s pestrobarevnými květinami. Které letničky spolu můžete bez obav kombinovat?
Proč pěstovat letničky na parapetech?
Pěstování letniček v truhlících na okenních vám přinese řadu výhod. Kterých?
- Vytvoří vám na oknech krásnou a barevnou ozdobu.
- Každý rok je můžete obměňovat podle nálady.
- Budou vám dělat společnost celé léto.
- Jakmile je zasadíte, stačí je pravidelně kropit, jinak není nutné se o ně nijak starat.
- Předpěstované květiny koupíte v každém květinářství.
- Protože nemají veliké nároky na půdu, bude se jim dařit i v menších truhlících.
Kombinujte spolu různé druhy letniček
Přijdou vám truhlíky osázené jednou odrůdou letniček nudné? Tak spolu zkombinujte více odrůd. Čím se řídit při jejich výběru?
Stejné nároky na pěstování
To první, k čemu při výběru letniček, které budete chtít pěstovat společně v jednom truhlíku, musíte přihlédnout, jsou jejich nároky na pěstování. Čím podobnější budou, tím snáze se vám spolu budou pěstovat. Rozhodně se nesnažte do jedné nádoby zasadit letničky, které vyžadují přímé slunce a minimum zálivky s těmi, které vyžadují polostinné místo a vydatnou zálivku. Podle stanoviště a intenzity zálivky vám brzy jeden z druhů zahyne.
Zaměřte se na podobnou výšku
Kromě podobných nároků na pěstování si pohlídejte i to, aby byly všechny druhy podobně vysoké. Zkombinováním odrůd, které rostou do výšky s těmi, které vytvářejí nízké koberce, vznikne podivný mišmaš. Nicméně pěkného efektu docílíte zkombinováním plazivých letniček s těmi, které dosahují nízkého vzrůstu.
Hrajte si s barvami
Buďte kreativní také při výběru barev. Pěstovat spolu můžete kontrastní barvy, ale také vsadit na pěstování odstínů jedné barvy. Oboje vypadá dobře. Jaké variantě dáte přednost?
Tipy na oblíbené kombinace
Aby pro vás byl výběr letniček do truhlíků snazší, přinášíme vám tipy na několik osvědčených kombinací.
Muškáty, begonie a sporýš
Oblíbenou květinou, která nechybí v každém druhém truhlíku, jsou muškáty. Mají krásné květy, jsou odolné a existují v pestré nabídce barev. Jestli vás ale omrzely jejich nejrůznější kombinace, zasaďte je do jednoho truhlíku společně s begoniemi a sporýšem. Zatímco muškáty a begonie mají bohaté květy, sporýš je nenápadný a drobný a obě rostliny v truhlíku vhodně doplní.
Baby jiřiny a minipetúnie
Milujete baňaté květy jiřin, ale zároveň chcete mít z oken stále výhled? Zasaďte si do truhlíku baby jiřiny. Jedná se o odrůdu jiřin, které jsou nižšího vzrůstu, ale jinak jsou s běžnými jiřinami totožné. Aby truhlík osázený jiřinami nepůsobil nudně a všedně, přidejte k nim minipetúnie.
Muškáty, petúnie a molice
Další oblíbenou kombinaci jsou muškáty a petúnie doplněné o molice. Molice je drobnolistá rostlina, které odhání mšice a chrání tak celý truhlík před napadením. Když se molice v květináči rozroste, vytvoří elegantní zelené zátiší a ideální podkres pod pestrobarevné květy muškátů a petúnek.
Lobelky a surfinie
Líbí se vám drobné modré květy lobelek, ale přáli byste si, aby měly v truhlíku společnost? Zasaďte k nim surfinie. Ty jsou vlastně jen odrůdou petunií, ale jsou mnohem odolnější a rychleji vám v truhlících vykvetou.
Ozdobte si své okenní parapety truhlíky, které bude plné barevných květin. Pokud vás již nudí květináče osázené jedním druhem rostlin, zasaďte do jedné nádoby více druhů a experimentujte s barvami. Aby se všem rostlinám v truhlíku líbilo, zasazujte k sobě odrůdy, které mají podobné požadavky na pěstování. To je tím hlavním klíčem k úspěchu. Nejste-li si jistí nějakou kombinací, požádejte o radu zaměstnance v květinářství.
Zdroj textu: m.magazinplus.cz, www.bhg.com
Zdroj foto: www.freepik.com