Nemáte rádi zimu a teploty okolo nuly jsou pro vás nepříjemné, tudíž se před nimi raději schováváte doma a pokud nemusíte, tak nikam nevylézáte? Abyste si i v chladném ročním období užívali teplo domácího krbu, ale zároveň přitom nemuseli zbytečně připlácet za energie, máme pro vás několik tipů, jak zůstat v teple, a to navíc efektivně.
Zkontrolujte stav oken a utěsněte všechny spáry
Máte-li doma kvalitní okna, nemusíte se obávat toho, že by vám skrze ně a v prostoru okolo nich unikalo teplo. I tak si ale projděte domov a podívejte se, kudy se k vám domů dostává zima a dané otvory ihned utěsněte. Nejčastěji proniká zima dovnitř prostorem okolo dveří. Ten snadno utěsníte speciálním těsněním, jenž seženete v obchodě s domácími potřebami nebo hobby marketu.
Větrejte efektivně, ale důkladně
Aby byl vzduch ve vašem domově dýchatelný, jděte na to chytře. Během dne několikrát otevřete dokořán okna, po dobu přibližně pěti minut, a nechte vzduch proudit. Takto dosáhnete toho, že výměna vzduchu proběhne efektivně. Ventilačka je praktická zejména v letních měsících, kdy chcete domácnost ochladit, a hlavně nemáte zapnuté radiátory. V zimě se tento způsob větrání nevyplácí právě kvůli zbytečně unikajícímu teplu z místnosti.
Naučte se správně zacházet s topením
Radiátor má doma většina z nás. Ne každý s ním ale umí správně zacházet. Zbytečným přetápěním se připravujete o peníze. Jak tedy na chytré vytápění? Nejlepším pomocníkem je vhodně nastavený termostat. Také přestaňte topení zcela vypínat, když odcházíte na celý den z domu pryč, případně odjíždíte na dovolenou. Teplota v bytě by totiž příliš klesla a opětovné vyhřátí by bylo z pohledu spotřeby mnohem náročnější. Místo toho otočte hlavici na radiátoru na nižší stupeň a nechte topení temperovat. Zdi tak nevychladnou a po návratu svou domácnost opět snadno a rychle vytopíte.
V jaké místnosti udržovat nejvyšší teplotu?
V jaké místnosti udržujete nejvyšší teplotu? V ložnici, v koupelně či třeba v kuchyni? Nejtepleji by mělo být v obývacím pokoji. Tedy samozřejmě za předpokladu, že to je místnost, ve které trávíte nejvíce času. Někdo tráví většinu dne v pracovně či kuchyni.
Kde je u vás doma nejchladněji?
V každém případě ale tu nejnižší teplotu udržujte v ložnici. Ideální teplota na spaní by totiž neměla přesáhnout 20 °C. A vzhledem k tomu, že v ložnici většina z nás tráví čas pouze v noci, je zbytečné tuto místnost přes den vytápět, když z ní veškeré teplo večer opět odvětráte. Máte-li topení také v koupelně, je samozřejmé, že tuto místnost musíte rovněž udržovat v teple, aby se vám v ní netvořila plíseň. Odborníci doporučují, že teplota v koupelně by se měla pohybovat okolo 24 °C.
Vychytávky a doporučení pro efektivní vytápění domova
Aby bylo vytápění ve vašem domově skutečně efektivní, ujistěte se o tom, že se v blízkosti radiátorů nevyskytuje nábytek, jenž brání proudění tepla. Také se zaměřte na to, zda vám radiátor nezakrývají příliš dlouhé závěsy či záclony. I ty vás totiž mohou zbytečně připravovat o cenné teplo. Praktickou vychytávkou jsou rovněž speciální odrazné fólie, jež se aplikují na zeď za topením. V neposlední řadě také nezapomínejte topení pravidelně odvzdušňovat. Díky tomu bude vytápění skutečně efektivní.
Užívejte si teplíčka a pohody i ve dnech, kdy jsou venkovní teploty nepříjemně nízké a počasí natolik příšerné, že se vám nechce opouštět gauč. Pokud budete topit a větrat chytře, nezvýšíte své výdaje za energie, ale i přesto zůstanete v teple. Několikrát denně provádějte řádné vyvětrání celé místnosti a ventilačku používejte opět až během teplejších měsíců.
Zdroj foto: www.freepik.com