close
vana

Navzdory tomu, že se o svou vanu pečlivě staráte a pravidelně ji drhnete pískem a dalšími produkty, mohou se na ni vyskytovat rezavé skvrny. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Co byste měli zvážit, než se pustíte do čištění

Než si navléknete ochranné rukavice a popadnete nezbytnou výbavu a pustíte se do práce, měli byste zvážit a ověřit si několik věcí.

  • Zjistěte, z jakého materiálu je vana vyrobená a ujistěte se o tom, že použitím náseldujících přípravků ji nepoškodíte.
  • Zároveň otevřete všechna okna a čištění se věnujte pouze v dobře větraném prostoru.
  • Připravte si veškeré ochranné pomůcky. Kromě rukavic budete potřebovat také ochranné brýle a masku. Nechcete totiž riskovat poranění očí, podrážděnou kůži a nebo dýchací cesty.

Proč se vám ve vaně tvoří rezavé skvrny?

To, zda jsou na vaši vaně patrné nevzhledné rezavé skvrny, záleží na tom, v jaké oblasti žijete. V některých místech je totiž obsah železa ve vodě natolik vysoký, že stačí, když přichází do pravidelného kontaktu s vanou a umyvadlem, a rezavé skvrny jsou na světě.

Příliš železitá voda

V oblastech, kde je voda příliš železitá, dochází k zabarvování vany a toalety, ale také hrníčků a skleniček. Zvýšenou přítomnost železa ve vodě poznáte snadno podle chuti a samozřejmě také podle již zmíněného obarveného příslušenství a nádobí. Na smaltovaných a kovových plochách zůstávají po kontaktu s příliš železitou vodou nevzhledné mapy a v některých případech se mohou rezavé fleky objevit dokonce i na vypraném prádle. Proč se ale vůbec tyto skvrny tvoří? Na vině je vzduch. Jakmile se totiž voda, která v sobě obsahuje hodně železa, dostane do kontaktu s některým povrchem, například vanou nebo třeba hrnečkem, a zůstane na vzduchu, zoxiduje. Výsledkem tohoto procesu jsou následně ony dobře známé červenohnědé fleky.

Citronová šťáva a sůl

Naštěstí existuje několik způsobů, jak se těchto nevzhledných skvrn zbavíte. Prvním z nich je použití dvou věcí: citronové šťávy a soli. Postup je velice snadný. Veškeré fleky posypte solí a následně pokapejte citronovou šťávou. Tuto směs nechte působit alespoň půl hodiny a poté ji opatrně s pomocí měkké houbičky odstraňte a následně omyjte vodou. Tato metoda je účinná díky citronu, který svým složením pomáhá rez rozložit a tím pádem usnadňuje její následné odstranění. V kombinaci se solí vznikne jemný písek, jenž zaručí, že dojde k dokonalému odstranění skvrn.

Jedlá soda a bílý ocet

Další metoda, která je při odstraňování rzi z vany účinná, se skládá z jedlé sody a bílého octu. Postup je opět velmi podobný. Na fleky nejprve nasypete jedlou sodu a následně zalijete dané místo octem. Mezi sodou a octem dojde k okamžité reakci, jež se projevuje pěněním. Směs jedlé sody a octu nechejte působit také přibližně půl hodiny a poté opět použijte měkkou houbičku k odstranění zbytků rzi a na závěr povrch pečlivě opláchněte vodou.

Peroxid vodíku a jedlá soda

O něco agresivnější směsí je kombinace peroxidu vodíku a jedlé sody. Jejich spojením vznikne pasta, kterou stačí nanést na fleky od rzi a opět nechat působit po dobu půl hodiny. Jediný rozdíl oproti předchozím metodám je ten, že z peroxidu vodíku a jedlé sody je nutné v nějaké nádobě vytvořit pastu a až tu následně aplikovat na postižená místa.

Komerční produkty

Dáváte raději přednost produktům, které si můžete koupit v drogerii? Při zbavování se rzi máte širokou nabídku možností. Ušetříte si čas s vytvářením vlastních směsí, na druhou stranu za komerční čistič zaplatíte o něco více. Z pohledu účinnosti jsou komerční a domácí metody srovnatelné.

Jak často vanu mýt?

Možná vás napadá otázka, jak často je nutné vanu mýt a zbavovat fleků od rzi. Odpověď je velmi snadná: co nejčastěji. V praxi to znamená, že vanu byste měli mýt pravidelně jednou v týdnu. Tím budete zároveň předcházet tvorbě fleků od rzi.

Jak předcházet vzniku skvrn?

Nemáte rádi nevzhledné skvrny od příliš železité vody, které se tvoří ve vaší vaně a chtěli byste se jich nejlépe nadobro zbavit? Můžete jim předcházet hned několika způsoby.

Hadr na vanu

Skvělým způsobem, jak můžete opětovnému návratu rzi předcházet, je kromě pravidelného čištění také vysušování vany. Zdá se vám to zvláštní? Když budete vanu po každém mytí vytírat ručníkem nebo hadrem dosucha, zabráníte tomu, že v ní bude zůstávat voda, po které by mohly zůstat nevzhledné červenohnědé fleky. Vysušování vany je možná pracné, zejména pokud máte doma velkou rohovou vanu, která zabírá většinu koupelny, ale zároveň velmi účinné.

Vodní filtr

Protože příliš železitá voda není z dlouhodobého hlediska vhodná pro lidské tělo a může způsobovat celou řadu potíží od lámajících se vlasů až po zažívací potíže, můžete si pořídit speciální vodní filtry. Ty zabrání tomu, aby vám z kohoutků tekla voda, která po sobě zanechává na nádobí, v umyvadlech a ve vaně rezavé fleky. Nadbytečné železo obsažené ve vodě se jednoduše zadrží ve filtru a tím pádem nebudete muset řešit žádné nevzhledné skvrny. Ovšem počítejte s tím, že filtry je nutné pravidelně vyměňovat. Další, a nutno podotknout také mnohem nákladnější metodou, je reverzní osmóza.

Problémy se železitou vodou je dobré řešit co nejdříve. Fleky na vaně, v umyvadle a na nádobí jsou sice nevzhledné, nicméně se jich dá snadno zbavit. Mnohem nepříjemnější je samotná chuť vody a zdravotní problémy, které mohou její dlouhodobou konzumací nastat.

Zdroj textu: www.goodcleanplumbing.com/, www.thespruce.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Tags : skvrnyvana

The author Michaela

Leave a Response