Každá domácnost má svou specifickou vůni, která je pro ni typická. Někde ji vytvářejí domácí mazlíčci, jinde třeba kuřáci. Některé pachy jsou ale docela nepříjemné. Existují možnosti, jak zápach eliminovat?
Osvěžovače vzduchu
Základem čistoty v bytě je pravidelný úklid. Pokud to ani pak u vás doma nevoní, pak je nejjednodušší si udělat nakupovací den a navštívit některou z drogerií. Zde se prodávají průmyslově vyráběné osvěžovače vzduchu. Některé se dávají na toaletu, do lednice, jiné jsou určené do obytných místností. Jejich nevýhodou může být chemické složení, které při zasažení očí nebo pokožky způsobuje jejich podráždění.
Je proto třeba dávat pozor, aby si s nimi nehrály děti. Naproti tomu tyto osvěžovače vytvářejí v pokoji atmosféru s voňavým ovzduším. Některé fungují tak, že v určitém intervalu vypustí do vzduchu jemný aerosol.
Éterické oleje a vonné lampy
Další možností, jak si zútulnit svůj domov, je pořídit si vonnou lampu a éterický olej. Aromalampy bývají nejčastěji keramické či skleněné a pracují na základě odpařování vonné esence, kterou většinou ohřívá čajová svíčka. Na trhu je velký výběr éterických olejů neboli silic. Jedná se o látky, které jsou hydrofobní, tedy ve vodě nerozpustné, obvykle mají olejovou konzistenci a těkají i při nízkých teplotách. Oblíbenými vůněmi jsou eukalyptus, citron, vanilka, levandule, mandarinka.
Vonné tyčinky
Z asijských zemí, například z Číny, Indie, Thajska nebo Vietnamu, se k nám dostaly vonné tyčinky, což je druh kadidla, které je tam zapalováno před náboženskými soškami či svatyněmi. U nás se obvykle používají k provonění domácího ovzduší. Vonná tyčinka se zapíchne do speciálního svícnu plochého tvaru, na který postupně odpadává popel z doutnající tyčinky.
Sáček s levandulí do prádla
Aby vám vonělo prádlo a oblečení, nemusíte používat jen aviváž. Vyplatí se do šatníku a skříně s prádlem pořídit sáček se sušenou levandulí. Je to starý zvyk, který znali už naši předkové. Pokud pěstujete levanduli na zahradě, není problém si takový voňavý sáček vyrobit doma. Stačí květy levandule usušit a ušít si sáček z bavlněného plátna.
Aby vám voněl i botník
Do botníku se běžně ukládají boty, které nosíte. Je tedy pochopitelné, že to v něm nebude právě vonět po fialkách, když se v obuvi potíte. Jak zabránit tomu, aby se z vašeho botníku linul nevábný zápach zpocených nohou? Babská rada říká vzít starou ponožku, nasypat do ní jedlou sodu, případně zrnkovou kávu, a dát na noc do botníku. Tyto materiály mají schopnost do sebe nepříjemný odér nasát.
Jak se zbavit zápachu v kuchyni
Kuchyně je prostorem, kde si různé zápachy přímo vyrábíte. Stačí vařit a péct. A to ani nemusíte nic spálit. Tuto místnost provoníte jednoduše tak, že do kastrolu s vodou nasypete některé z voňavých koření – skořici, hřebíček, anýz, fenykl, badyán. Necháte chvíli povařit, aby se po kuchyni rozšířila jejich vůně.
Lednici udržujte v čistotě, prohlížejte potraviny v ní uskladněné, abyste zamezili tvorbě zápachu. Její vnitřek je třeba umývat octovou vodou, která čistí i eliminuje pachy. Do lednice lze vložit kousek citronu, případně do misky nasypat jedlou sodu, abyste ji zbavili nepříjemného pachu. Koupit si můžete také průmyslově vyráběné pohlcovače pachu do lednice a myčky. Ale to je zase chemie, a někdy je lepší dát přednost přírodním prostředkům. A samozřejmě je třeba pravidelně čistit digestoř a filtr myčky na nádobí.
Co na kouř v domácnosti
Kuřácká domácnost je specifická v tom, že kouřem z cigaret je načichlé snad všechno v ní. Někdy ani nestačí pořádně vyvětrat. Základem eliminace zápachu je pravidelně vysypávat popelníky, utírat prach (i ze žárovek), vysávat a prát bytový textil – záclony, závěsy. Kouř pomůže do sebe nasát jedlá soda nebo zrnková káva. Lze je dát do pytlíku z papíru a rozmístit různě po bytě. Nejlepší je ovšem doma nekouřit.
Jaký je váš tip na omezení nepříjemného zápachu v domácnosti?
Zdroj foto: www.freepik.com