close

Věnujte svému starožitnému nábytku péči jakou si zaslouží. Náležitě se vám za ni odvděčí.

Starožitná komoda
Starožitná komoda

Pro péči o starožitný nábytek je důležité vzít v úvahu typ povrchové úpravy, která byla na dřevo použita. Povrchová úprava slouží k ochraně a/nebo ozdobě nábytku. Jejím primárním účelem je však vytvoření bariéry proti působení nečistot a vlivům vnějšího prostředí.

Plánujete-li jakékoli úpravy vašeho starožitného nábytku, měli byste je zkonzultovat s odborníkem, restaurátorem.

Typy nejčastějších povrchových úprav

  • Šelak – jde o přírodní živici produkovanou samičkami červce lakového. Velké oblibě se svého času těšilo „francouzské leštění“. To spočívalo v nanesení několika vrstev šelaku rozpuštěného v denaturovaném alkoholu.

  • Vosk – pro voskování dřeva se užívají přírodní vosky (včelí, karnauba či kandelila). Oblíbeným se stal tzv. „anglický vosk“. Jedná se o směs včelího a karnaubského vosku s terpentýnem (v poměru 2:1:6).

Starožitná skříň
Starožitná skříň

Základní pravidla péče o starožitný nábytek

V průběhu let se péče o starožitný nábytek měnila. Přesto lze zmínit několik základních pravidel, která byste měli dodržet, chcete-li, aby si vaše starožitná komoda, skříň či vitrína zachovaly co nejdéle původní vzhled.

  • Starožitný nábytek nepatří před okno ani na přímé sluneční světlo. Mohlo by dojít k vyblednutí jeho barev či změně zabarvení původně čiré povrchové úpravy.
  • Neumisťujte starožitnosti do blízkosti klimatizací a topení.
  • Vyvarujte se umístění starožitného nábytku do blízkosti krbů a kamen. Sálající teplo může způsobit smršťování, což dále vede k uvolnění lepených spojů.
  • Snažte se udržet konstantní vlhkost (kolem 50 %). Využít můžete zvlhčovače či odvlhčovače vzduchu. Změny relativní vlhkosti mohou způsobit roztažení a následné smrštění dřeva. To může mít za následek uvolnění lepených spojů, potíže s otevíráním zásuvek či dvířek… Dlouhotrvající vysoká vlhkost může vést k růstu plísní, hnilobě a napadení hmyzem.
  • Při potřísnění nábytku okamžitě odstraňte znečišťující skvrny.
  • Pravidelně odstraňujte prach hadříkem, který nepouští vlákna.
Starožitný nábytek
Starožitný nábytek

Starožitný nábytek a škůdci

Pokud svému nábytku nedopřejete dostatečnou péči, může se stát, že se v něm zabydlí různí škůdci, nejčastěji z řad hmyzu (termiti, tesaříci a jiní tvorečkové živící se dřevem). Jak před nimi uchránit starožitnou knihovnu, stůl a jiné kusy nábytku?

Čím dříve si nezvaných hostů všimnete, tím lépe. Napovědět vám mohou otvory ve dřevě či jemné piliny pod nábytkem.

V první řadě je třeba napadený nábytek izolovat od ostatních kusů. Pokud se rozhodneme jej zachránit, můžeme zvolit rady našich babiček (neředěný ocet s jarem v poměru 10:1 a přisypat pepř) nebo moderní způsoby (chemické přípravky, ozařování radioaktivním zářením na specializovaných pracovištích).

Tags : starožitný nábytek

The author Jaroslav

Leave a Response