close

Nemovitosti sice častěji kupujeme, než prodáváme, ale i tak se můžete dostat do situace, kdy musíme prodat. Stává se, že koupě nového bytu je podmíněná prodejem toho stávajícího, například proto, že se stěhujeme do jiné lokality nebo nemáme dost peněz na to, abychom si pořídili a udrželi oba. Jak v takovém případě prodat nemovitost za nejvyšší možnou cenu?

Jestliže nemáte čas a energii věnovat se prodeji sami, je nejjednodušší přizvat realitního makléře. Než jezdit desítky kilometrů kvůli prohlídkám se zájemci, jimž po sté dokola odpovídáte na stejné otázky, je dobré zaplatit si profesionála. Ať už se rozhodnete prodávat sami, či prostřednictvím profesionála, musíte nemovitost připravit na prezentaci, která zajistí co nejrychlejší prodej. A na rychlosti opravdu záleží – nemovitost, která je dlouho v nabídce, ztrácí postupně na ceně.

Opravy cenu nemovitosti zvednou, rekonstrukce ne

Jsou lidé, kteří se na poslední chvíli pustí do rekonstrukce, kterou dlouho odkládali, aby zvedli hodnotu domu. Je to špatná cesta už ze dvou důvodů: 

  1. Investice do rekonstrukce se vám nikdy nevrátí.
  2. Kupující může mít o rekonstrukci jinou představu než vy a spíš bude hledat nemovitost, kterou si dotvoří k obrazu svému.

Vysvětleme si to názorně: Máte nemovitost v hodnotě 1 milionu, rekonstrukce vás vyjde na půl milionu. Doufáte, že díky ní se cena vašeho bytu zvedne na 1, 7 mil. a víc? Ne. Realita bývá taková, že nejlepší nabídka se bude pohybovat někde mezi 1,2 až 1,3 mil. a to ještě s tím, že kupující bude chtít předělat vámi právě zrekonstruovanou koupelnu.

Docela určitě vsaďte spíš na opravy všeho, co je rozbité či poničené. Utáhněte všechny kliky i kapající kohoutky, vyměňte prasklé prkénko na toaletě, zbavte se plísní na zdech. Opravte plot, vrata od garáže, co drhnou, prostě proveďte celkovou údržbu domu či bytu.

Home staging

Vsaďte na pořádek

Uklizená nemovitost vypadá na fotografiích přitažlivěji, než špinavé zdi, místnosti plné harampádí a kuchyňská linka plná nepotřebností na pracovní ploše. Vyházejte všechen starý nábytek, pokud v prodávané nemovitosti už nebydlíte, nechte v ní jen to, co je předmětem prodeje. Stěny natřete na bílo, ať jsou také čisté. 

Pořádek v dokumentaci

Kromě toho, že je nutné nabízenou nemovitost důkladně uklidit, abyste mohli udělat dobře vypadající fotografie a prezentovat je potenciálním zájemců, je stejně nutné mít pořádek i v dokladech k nemovitosti (nabývací titul, list vlastnictví z katastru nemovitostí, kolaudační rozhodnutí ke stavbě apod.). Je v souladu zápis na katastru se skutečností? Jsou všechny stavby na pozemku zkolaudované a zapsané? Pokud ne, může se prodej protáhnout, případně hodně zkomplikovat poskytnutí hypotéky kupujícímu.

Jestli na nemovitosti vázne hypotéka, mějte připravenou také dokumentaci k ní, včetně přibližné zbývající částky k doplacení (konečnou částku vyčíslí hypotéční banka těsně před převedením nemovitosti na nového majitele či před zaplacením částky jednorázově). Pokud máte na nemovitosti hypotéku, prodáte snadněji v době výročí úrokové sazby. V této době můžete doplatit bance hypotéku jednorázově bez sankcí.

Prezentace nemovitosti

Poslední důležitý krok, který rozhoduje o tom, za jakou cenu nakonec nemovitost prodáte, je její prezentace na inzertních portálech a sociálních sítích. Rozhodně by měla vaši nabídku odlišit od desítek podobných. Využijte moderní nástroje, díky nímž můžete svoji nemovitost výrazně odlišit, například videoprohlídku, webovou stránku nemovitosti a další.

Tajný tip – home staging

Aby vaše nemovitost působila na fotografiích opravdu atraktivně, poraďte se s odborníkem na home stage. Někdy totiž stačí jen úplná maličkost, která nakonec rozhodne ve váš prospěch. Může to být květina ve váze na stole, jiné světlo v místnosti a podobně.

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response