Pokud jsou součástí vaší domácnosti rostliny, a ve většině případů tomu tak je, tak je zapotřebí udělat všechno pro jejich zdárný růst a případně květenství. Čas od času je nutné myslet i na přesazení.
Jak rostlina roste, v určité době jí nestačí květináč nebo truhlík, v němž je umístěná. Jednoduše její kořenový systém vyžaduje více půdního prostředí. Nastává tedy čas, kdy je nutné rostlinu přesadit. V opačném případě se jí nebude dařit a bude hynout.
Opatrnost na prvním místě
Při přesazování je důležité dávat pozor, aby se rostlinka nezlomila nebo jinak nepoškodila. Setkáte se totiž i s křehkými vzrůsty, které vyžadují při jakékoliv manipulaci, tedy i při přesazování zvýšenou pozornost.
Nejprve je nutné rostlinu dostat ven z květináče. Pokud je již dostatečně zakořenělá, většinou drží objem nádoby tvar, to znamená, že ji můžete opatrně otočit a snažit se vytáhnout z nádoby, případně si pomoci mírným bouchnutím na dno – důležité je ale rostlinu pořád jistit. Někdy je nutné dokonce starou nádobu rozstřihnout – to samozřejmě pouze za předpokladu, že se jedná o bakelitový materiál.
Mějte po ruce novou nádobu
Pokud máte rostlinu vytaženou ze staré nádoby, připravte si větší květináč a nasypte na jeho dno zhruba tolik zeminy, abyste do ní mohli bez problémů vložit bal s rostlinou. Opatrně zasypte boční prostor mezi vnitřním okrajem nového květináče a samotným balem. Jemně zasypte zeminou i horní část. Dávejte však pozor, aby rostlinka nebyla v nové nádobě příliš „utopená“.
Na závěr rostlinu pořádně zamáčkněte a zkontrolujte, zda je rovně a v květináči drží. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku, případně přihnojení. Během několika dnů zakoření a její stabilita se zpevní. Během času získáte v této činnosti dostatečnou praxi, takže se nebojte případných prvotních nezdarů.