Sukulenty jsou rostliny, které se dokázaly přizpůsobit drsným podmínkám pouští a polopouští, především se vypořádaly s věčným nedostatkem vláhy. Získaly schopnost vázat vodu do zásoby ve svém těle. Tato vlastnost se označuje jako sukulence, odtud tedy jejich název.
Díky tomu, že vydrží dlouhou dobu bez zalévání, získaly si sukulenty oblibu mezi pěstiteli pokojovek, především u začátečníků. Sukulentní rostlinky totiž trochu toho hrubého zacházení a občasného zapomínání vydrží.
Jaké sukulenty si vybrat
Sukulenty můžeme rozdělit do dvou skupin na sukulenty listové a stonkové, kam patří i kaktusy. Většina listových sukulentů zpravidla ve svých plochých listech neudrží vodu po dlouhou dobu a je nutné je zalévat častěji než stonkové. I v zimě, přestože jste je uklidili do chladu, budou potřebovat občas zalít. Stonkové sukulenty vydrží v chladu bez vody prakticky celou zimu a v létě v období vegetace je můžete zalévat cca za dva až tři týdny. Oba druhy společně ovšem vyžadují hodně světla. Nejlépe se jim tedy bude dařit například na parapetu okna nebo v místnosti s dostatečným přísunem denního světla.
Jak se o sukulenty správně starat
Jak jsme již zmínili, nepotřebují vodu příliš často, nejlépe ve chvíli, kdy je substrát proschlý. Zalévejte ale pouze odstátou vodou, teplotní šoky sukulentům neprospívají. Aby se nedržela voda v nádobách, kde je pěstujete,, měla by být pod hlínou vrstva štěrku, samotnou zeminu pak smíchejte s trochou jílu či listovky.
Sukulenty jsou velmi dekorativní, proto se s oblibou pěstují i ve skleněných baňkách, v různých košíčcích, hrncích i na dřevě, v přirozených nebo uměle vytvořených škvírách. Vytvořit si z nich můžete zelený obraz, umělou krajinku nebo jimi osadit terárium. Nenáročné sukulentní rostliny vám budou dělat radost všude, kde mají dost světla, v opačném případě se vytahují do výšky.