close
Spolupráce

Jak pěstovat rajčata a těšit se z bohaté úrody?

Rostlina

Rajčata jsou oblíbenou zeleninou, která se dá snadno pěstovat i na našich zahradách a balkonech. Sázet se dají do půdy i květináčů, jejich plody mohou mít různou velikost, tvar i barvu. Na pěstování nejsou náročné, abyste se ale mohli těšit z bohaté úrody, budou se vám jistě hodit naše tipy, jak se o ně starat.

Začněte u výběru odrůdy

Rajčata jsou obecně bohatá na vitamín C, karoten, draslík a kyselinu listovou, produkují lykopen, který u lidí údajně brání vzniku rakoviny. I to nejspíš přispívá k jejich velké oblibě, a to jak pro konzumaci, tak pro pěstování. Než se do něj ale pustíte, měli byste si vybrat tu pravou odrůdu. Ta se odvíjí od toho, kde budete rajčata pěstovat, jak velké mají být plody a jaké podmínky jim můžete připravit.

  • Kdo nemá velkou zahradu, ale jen terasu nebo balkon, tomu přijdou vhod keříčková nebo balkonová rajčata, která není třeba zaštipovat, nepotřebují ani oparu a dočkáte se mnoha drobných plodů.
  • Na zahradě se nejčastěji setkáte s klasickými kulatými rajčaty o hmotnosti 60 až 150 g, která jsou šťavnatá a chutná.
  • Oblibě se těší i koktejlová rajčata s menšími kulatými plody, jsou zvláštně aromatické.
  • Nejen ke svačince oceníte datlová rajčata, která si na zahrádce sami vypěstujete.
  • Děti si zamilují cherry rajčata s malými, šťavnatými plody různých barev.
  • Menší úrodu, zato ale velké plody vám uzrají na masitých rajčatech, která se pěstují na zahradě.

Víte, že nejen rajčata, ale i další zahradní sazenice můžete pořídit na https://www.plantarius.cz/?

Jak se o rajčata starat?

Rajčata by se měla vysazovat na venkovní stanoviště po 20. květnu, tedy v době, kdy už není tak velké riziko, že nastanou mrazy. Než je ale ven vysadíte, několik dní je pravidelně postavte na nějakou dobu ven do stínu, aby si na venkovní prostředí zvykala.

Připravte jim půdu obohacenou o kompost nebo zahradní vápno, a vysaďte je na slunné stanoviště. Myslete na to, že rajčata nemají ráda déšť. Vykopejte jámu a sazenici do ní šikmo vložte až po nejnižší základnu listů. Jednotlivé sazenice dejte alespoň 60 cm od sebe, ať mají dostatek prostoru. K tyčkovým odrůdám zapíchněte spirálovou tyč nebo kolík a zalijte je.

Zavlažujte ke kořenům, ale nepřehánějte to. Příliš vody může způsobit praskání plodů. Ty sklízejte postupně, rajčata bychom také pro bohatou úrodu a zdraví sazenic měli pravidelně přihnojovat vodorozpustnými hnojivy s obsahem dusíku, draslíku, fosforu a různých mikroživin.

Víte, že rajčata se dají pěstovat i doma v květináči? Hodí se k tomu keříčková a koktejlová rajčata, kterým poskytnete dostatečně velký květináč.

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response