Chcete si do své zahrady vysadit okrasný strom? Poohlédněte se po korejské jedli. Jak ji správně pěstovat a na jakém stanovišti se ji bude dařit?
Proč pěstovat jedli v zahradě?
Jedle korejská pochází z pohoří Chiri – san, které leží v jižní části Korejského poloostrova. Její latinský název zní Abies koreana a v našich končinách je oblíbená díky svému vzhledu, který zkrášlí každu zahradu. Zároveň je pro ni typický pomalý růst a menší vzrůst, což z ní činí ideální strom i na menší zahradu. V zimě lze korejskou jedli využít jako venkovní vánoční strom, na který stačí pověsit světelný řetěz.
Jak vypadá jedle korejská?
Stálezelený jehličnan s krátkými jehličkami s fialovými až žlutohnědými šiškami snadno poznáte na první pohled. Identifikaci usnadní také typický malý vzrůst stromu a stříbrná barva jehličí na spodní straně.
Kde se stromu nejlépe daří?
Protože ve své domovině rostou jedle korejské v nadmořské výšce od 1000 metrů nad mořem výš, kde panují nízké teploty, nemají problém se zimou a snášejí ji poměrně dobře. Tento jehličnan přečká i tuhé zimy a snadno zvládne teploty až do minus 23 °C. Ani jejínároky na půdu nejsou nijak velké. Má ráda bohatou, vlhkou, ale zároveň dobře propustnou půdu, která je kyselá. Co se světla týče, nejlépe se jí bude dařit na přímém slunci a pro svůj správný růst vyžaduje alespoň šest hodin slunečního svitu denně. Nemáte-li na své zahradě takové stanoviště, můžete jedli korejskou vysadit také na polostinné místo.
Zálivka
Vhodné stanoviště a ideální půdu jsme si již vyjmenovali, přejděme tedy rovnou k dalším nárokům. Jak již bylo řečeno, jedle korejská má ráda vlhkou půdu, ale špatně snáší přemokření. Zálivku ji tedy poskytujte vždy pouze tehdy, když půda okolo stromu nebude příliš vlhká. Pomoc s udržením vhodného stavu půdy vám může poskytnout mulčovací kůra.
Hnojení
Pokud pěstujete korejskou jedli ve vhodné půdě, stačí, když ji budete hnojit organickým granulovaným hnojivem vždy na jaře. A to před tím, než se začnou objevovat nové přírůstky.
Nejčastější škůdci a nemoci
Ani jedli korejské se nevyhýbají škůdci a postihnout ji mohou i některé nemoci. Které jsou ty nejčastější?
- Jedle korejské miluji čisté ovzduší. V silně znečištěném prostředí mohou snadno začít chřadnout.
- Nepřáteli těchto jehličnanů jsou mšice. Začne-li jedle opadávat a žloutnout, sáhněte po rozprašovači s obyčejnou vodou nebo po speciálním postřiku.
- Je-li jedle korejská v nesprávné půdě, která je příliš vlhká, může dojít k uhnívání kořenů. To bývá ve většině případech fatální a strom postupně zcela uhnije.
Odrůdy jedle korejské
Zaujala vás jedle korejská svými vlastnostmi a nároky na její pěstování pro vás nejsou nijak těžké na dodržení? Vybrat si můžete jednu z následujících odrůd:
- Odrůda Aurea je známá také pod přezdívkou zlatá korejská jedle. Tu si vysloužila díky tomu, že na jaře se její jehličí zbarví do zlaté barvy. S příchodem zimy se opět zbarví zpět do zelené.
- Milovníci stříbrné barvy si jistě oblíbí odrůdu Silberlocke neboli Stříbrný zámek. Díky tomu, že jehličky se stáčejí převážně nahoru, odkrývají svou spodní stranu, která je stříbrná.
- Speciální malou odrůdou jedle korejské je Kompaktní trpaslík (Compact Dwarf). Tato varianta dorůstá do výšky 150 centimetrů.
- Ještě menší odrůdou než je Compact Dwarf, je Kohout Hexe. Tento strom v zahradě snadno přehlédnete, protože roste do výšky 30 centimetrů.
- Odrůda jedle korejské, která se rovněž drží při zemi a roste spíše do šířky než do výšky, je Prostrata.
Pěstování jedle korejské v květináči
Nemáte u domu zahradu, do které byste jedli korejskou mohli zasadit, ale i přesto byste ji rádi pěstovali? Tento stálezelený jehličnan si můžete snadno pěstovat také v květináči. Jak na to? Klíčem k úspěchu je volba vhodné velikosti květináče. Čím větší květináč zvolíte, tím méně často budete muset strom přesazovat. Nejlépe se bude jedli korejské dařit na balkoně, ale poradí si i v chladné místnosti. Při pěstování nezapomínejte na pravidelnou zálivku a občas oroste jehličí rozprašovačem, aby jedle příliš nevysychala. V žádném případě nedávejte květináč s tímto jehličnanem k blízkosti zdrojů tepla.
Pokud vás jedla korejská zaujala, můžete si ji předpěstovanou zakoupit v květináči v zahradnictví a následně ji umístit na balkon, do chladné místnosti nebo vysadit v zahradě. Při správné péči vám vydrží několik desítek let a díky pomalému růstu, jenž je pro ni typický, ji nebudete muset každoročně zkracovat.
Zdroj textu: www.thespruce.com, www.finegardening.com
Zdroj foto: www.freepik.com