Dracena k nám dorazila z Afriky a je dobré vědět, že nepatří mezi palmy. Některé odrůdy rostou jako strom, jiné jako keř, nás se dracena pěstuje jako pokojová rostlina a může dorůst do výšky 150 cm. Samotné pěstování není vůbec náročné a můžete pěstovat hned několik druhů draceny, které se od sebe liší vzhledem, barvou listů i velikostí.
Kam dracenu umístit a jak o ni pečovat
Je vhodné rostlinu umístit do polostínu. Na přímém slunci či ve stínu by vám dracena uhynula. Má ráda pokojovou teplotu kolem 20-25 stupňů. Měli byste vědět, že této pokojové rostlině nedělá dobře průvan a nízká teplota.
Důležitá je zálivka. Dracena pochází z místa, kde je vlhké podnebí, a proto je zapotřebí jí dostatek vláhy dopřát. Květinu zalévejte asi 4x do týdne. Můžete jí rosit rozprašovačem a jednou za čas osprchovat vlažnou vodou. Se zálivkou to nepřehánějte, ale dbejte na to, aby půda nikdy nebyla vyschlá. Dejte si však pozor, abyste květinu nepřelili, pak hrozí, že vám dracena uhnije.
Jak hnojit a přesazovat
Rostlinu si domů přinesete již v květináči, tak nemusíte hned ze začátku přesazování řešit. To bude aktuální až za dva roky, a to hned začátkem jara. Při přesazování zvolte vždy větší květináč, měl být nižší a široký. Důležitá je pořádná drenáž, protože dracena zakořeňuje v horní vrstvě půdy. Substrát by měl být ze směsi kompostu a písku, listovky a rašeliny. Pokud jde o hnojení draceny, je ideální jednou za čtrnáct dní v období od března do září. Použijte hnojivo pro pokojové rostliny.
Chyby v pěstování
Špatnou péčí mohou dracenu postihnout různé problémy. Jestliže se na listech rostliny tvoří bílé či hnědé fleky, může to znamenat, že dracena trpí nedostatkem vody. Zkroucené listy s hnědými okraji signalizují nesprávnou teplotu. Jestli vám žloutnou spodní listy, nemusíte se ničeho obávat, je to stářím. Listy mají svou životnost přibližně dva roky.