Bromélie jsou exotické rostliny, které pochází z pralesů jižní a střední Ameriky. Avšak i v našich klimatických podmínkách, samozřejmě v interiérových prostorech, se dají s úspěšností pěstovat. Hned v úvodu je však zapotřebí zmínit, že se zpravidla nejedná o rostlinu, jež by byla pro pěstování jednoduchá. Pokud se však budete řídit jejími základními nároky, je velice pravděpodobné, že se vám to bude dařit.
Směs zeminy zaručující odvod vody
Pro bromélie je velice důležitá zemina. Ta musí mít dokonalou schopnost odvádět vodu. Ideální je tak pořídit speciální zeminu pro bromélie, která bývá obohacená o rašelinu, drcenou kůru, perlit či hrubozrnný písek.
Teplo a světlo
Bromélie bývají v pralesích uchyceny na kmenech stromů, kam se nedostává příliš světla. Nikoho tak nemůže překvapit, že rostliny nevyžadují přímé a ostré sluneční paprsky – světlo potřebují, ale spíše rozptýlené.
Velice důležitým faktorem je pro bromélie teplota. Přes letní období ji zpravidla nemusíte řešit, avšak ani v zimě by teplota tam, kde se pěstují bromélie, neměla klesnout pod 18 stupňů.
Zálivka do růžice
Zálivku bromélií je třeba provádět přímo do středu listové růžice. Substrát by měl být neustále vlhký, v žádném případě však přemokřený. Bromélie čerpá většinu živin z tzv. vzdušných kořenů – je to speciální kořenový systém, který mají například i orchideje.
Co se týká přihnojování, v tomto je rostlina nenáročná – pořiďte pro bromélie určené hnojiva a bohatě postačí, pokud ho použijete jednou za měsíc, v zimě i za delší dobu.
Bromélie jsou zajímavé rostliny, které se líbí. Mají jedno specifikum – po odkvětu mateřská rostlina uhyne, ať byste dělali cokoliv, nic s tím neuděláte. Dobrou zprávou však je, že vytvoří dceřinou rostlinu, kterou lze ihned nasadit a opět se brzy těšit z její krásy!