close
zdivo

Potýkáte se s vodou či vlhkostí narušeným zdivem? Problémů vás zbaví správně zvolená sanační omítka.

Sanace patří mezi jedny z nejčastějších renovační stavební úpravy. Týká se především zdiv narušených vodou, vlhkostí, mrazem, ale také solí. Každopádně tvrzení, že natřete-li vlhké zdivo sanační omítkou, bude už navždy suchá, může pro někoho znít nepřesvědčivě. Za určitých okolností tomu tak ale může být.

Sanační versus klasická omítka

Mezi sanační a klasickou vápenocementovou jádrovou omítkou je samozřejmě značný rozdíl. Ten spočívá především v její vysoké pórovitosti umožňující snadný odpar vlhkosti ze zděného povrchu. Velkou roli ale hraje také hydrofóbní úprava sanačních omítek, která zase stojí za jejich velmi malou nasákavostí vodou. Co se tepelně izolačních vlastností týče, ty jsou u sanačních omítek stejné jako u běžných maltových směsí.

Vsaďte na kvalitní sanační omítku

Sanačních omítek na trhu najdete spoustu. Nejlepší výsledky každopádně přináší sanační systém WTA zahrnující hned několik druhů sanačních maltových směsí na základě stupně poškození zdiva. V nabídce spolu s klasickými sanačními omítkami najdete sanační vápenný systém pro památkovou péči a produkty pro povrchové úpravy sanačních omítek.

Jakou zvolit?

Požadavky na sanační omítky se samozřejmě mohou různit. Nejvyšší nároky má sanace vlhkého zdiva u památkově chráněných objektů, po než je vhodné zvolit sanační omítku na vápenné bázi. Podceňovat není vhodné ani povrchové vlastnosti sanačních omítek. Zatímco běžný nátěr omítku uzavře a ta nemůže tzv. dýchat, správný nátěr sanační jí to umožní. I díky tomu se ve zdivu nekumuluje vlhkost.

Za kolik?

Sanační omítky jsou samozřejmě řádově dražší než ty běžné. Při výběru ale nemyslete na cenu, nýbrž kvalitu. Jinak by sanace vlhkého zdiva mohla být neúčinná. Z tohoto důvodu také doporučujeme konzultaci s odborníkem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response