Přemýšlíte-li jak si originálně doladit a vydekorovat domácnost a venkovní prostory, úvaha nad eukalyptem by jistě měla přijít na řadu. Nejenže se jedná o zcela neotřelý kousek, zároveň dokáže, díky své nápadné vůni, vyčistit vzduch a současně je ještě skvělým pomocníkem pro ty, kteří trpí respiračními obtížemi.
Eukalyptus je taktéž znám pod pojmem blahovičník – a jeho popularita stále narůstá. Tato rostlina vám může být povědomá, jelikož bývá součástí adventních věnců a zároveň se komponuje v květinářstvím do vázaných květin na přání. Eukalyptus má charakteristické listy s nádechem modro-stříbrné barvy, proto je nejen k dekorování vhodný díky svému decentnímu vzhledu. Tato rostlina bývá vybírána také jako součást svatební kytice. Právě díky své příjemné vůni a zároveň faktu, že určitou dobu zvládne bez přísunu vody.
Původ eukalyptu
Převážná většina druhů eukalyptu pochází z Austrálie a Tasmánie. Existuje na 700 druhů a mívají podobu keřů a stromů. Rostliny, které pořídíte u nás však žádné velké keře a stromy nebudou, krásně se vám vejdou do květináče. Počítejte i s tím, že vám zde do žádných extrémů nevyrostou.
Umístění eukalyptu
Nejlepším umístění pro tuto květinu bývá venkovní terén, balkón, či terasa. Budete-li eukalyptus pěstovat ve venkovních prostorách, bude nutné jej, až přijdou chladnější a mrazivé dny, přesunout do vnitřních prostor, nicméně kde stále bude chladnější teplota, přesto stále dostatek světla.
Budete-li jej pěstovat přímo v domácnostech, nejvíce se mu bude dařit na zasklených balkónech nebo na zimních zahradách. V žádném případě jeho místo nesmí být v tmavých prostorách, kde je stín. Eukalyptus potřebuje značné množství světla, nikterak však přímé sluneční záření. Nasměrování na západ či východ bude nejideálnější. V bytě tedy být může, ale pouze na slunném místě a daleko od zdrojů tepla, jako je topení, krb či televize.
Teplota by nikdy neměla klesnout pod 5 oC, perfektně vám poroste při teplotách mezi 10 a 15 oC. V období přibližně mezi květnem a říjnem, tedy kdy nehrozí mrazíky, ocení venkovní lokality a čerstvý vzduch. Od října opět až do jara by měla putovat dovnitř, kde bude mít dostatek světla a bude jí dodávána dostatečná zálivka.
Substrát na eukalyptus
Během letních měsíců roste eukalyptus až dvojnásobně, s příchodem chladnějších dnů se ale jeho růst zastaví. Coby substrát naprosto postačí směs z rašeliny, nejlépe smíchaná v kombinaci s pískem. V této kombinaci by mělo být rašeliny čtyřikrát více, nežli je množství písku.
Zálivka eukalyptus
Blahovičník se nikdy nesmí zalévat v případě, je-li substrát ještě vlhký. Počkejte na moment, kdy bude zcela suchý. Nicméně dejte si pozor a nenechte ho na suchu příliš dlouho. Bez zálivky zvládne maximálně jeden týden, pak už se ho budete snažit oživovat marně.
Množství zálivky je potřebné vychytat. Rostlina nesmí být ponořena ve vodě, ale na druhou stranu zase nemůže být ve zcela vyschlé směsi. Nejlépe uděláte, že zálivku budete podávat do misky pod květináčem. Eukalyptus si vezme vodu pro sebe potřebnou a ta, co zbude, se může vylít.
Eukalyptus hnojení
I eukalyptus vyžaduje občasné hnojení. Dělá se tak v letním období, přes zimu není nutné. Nejpatřičnější interval hnojení je v období od května do října, a to jednou týdně.
Přesazování
Přesazujte vždy zásadně v rámci květináčů. Eukalyptus není stavěný na naše venkovní podmínky na zahradách a v jejich půdách. České zimy pro něj nejsou přínosné, rostlina by to bohužel nezvládla.
Přesazujte ji vždy do jiného a o číslo většího květináče. Postačí o kousek většího, pokud byste zvolili květináč příliš velký, mohlo by se stát, že vám v přílišné zálivce uhnije. Za zvážení stojí podpůrný předmět, například nějaká přírodní tyč, o kterou se eukalyptus bude moct v květináči opírat.
Zdroj foto: www.freepik.com