Fíkus můžeme najít snad v každé domácnosti. Ačkoliv je to velmi nenáročná rostlina, jen správná péče zajistí její přirozený růst. Stočené nebo usychající listy, snadno se lámající stonky vás upozorňují, že je s rostlinou něco v nepořádku. Seznamte se s nejčastějšími důvody, proč se vašemu fíkusu nedaří tak, jak byste si představovali.
Pravidelná zálivka
Fíkus preferuje pravidelné zalévání, ale rozhodně ne každodenní, takže než ho příště zalijete, ujistěte se, že půda je vyschlá. Také ho tu a tam osprchujte, abyste jeho krásu a růst podpořili.
Příliš mnoho slunce
Fíkus nevystavujte přímému slunečnímu slunci. To může jeho listy spálit a vysušit. Dobře se mu bude dařit ve stínu.
Nadměrné zalévání
Pokud jsou listy vašeho fíkusu hnědé až narezlé, zřejmě ho až moc zaléváte. Voda se může shromažďovat na dně květináče, ať už kvůli nadměrnému zalévání nebo špatné drenáži. Tím dochází k vytvoření dokonalého prostředí pro plísňové infekce, které začínají u kořenů, odkud se postupně šíří až k listům.
Přesuňte rostlinu na dobře větrané místo, v létě fíkus můžete dát i na balkon, ovšem pozor, ne na přímé slunce. Zvažte také přesazení, aby vyschly hnijící kořeny, nebo je ošetřete roztokem proti hnilobě.
Příliš mnoho horkého vzduchu
Pokud jste rostlinu umístili poblíž topení, může se stát, že dojde k neustálému vysychání a celkově fíkus prospívat nebude. Problém je v teplém vzduchu, kterému je fíkus vystaven.
Zanedbávání
Fíkus je rostlina, která velmi pomalu roste, zvláště v zimě, takže se může zdát, že její růst dlouho stagnuje. Pokud ho ale alespoň jednou týdně zaléváte, občas přidáte hnojivo a na dně květináče nestojí voda, můžete se těšit ze zdravé květiny.
Pěstujete doma fíkus?
Zdroj foto: pixabay.com