Už na vládní úrovni se dnes zvažují možnosti, jak mezi lidmi podpořit myšlenku záchytu dešťové vody. Reagují tak na velké sucho, které nás zasáhlo v minulých letech.
Ještě v poměrně nedávné minulosti bylo běžnou praxí, že si zahrádkáři stavěli pod okap barely, sudy a jiné nádoby, do kterých dešťová voda stékala. Sloužila k zalévání, mytí a dalšímu využití.
Jak si nasbírat dešťovou vodu
Možnosti, jak shromáždit srážkovou vodu jsou dvě: do nádob nad zemí a do podzemní jímky. Zatímco vodu zachycenou do nádob pod okapem můžeme používat jen na zalévání, voda v jímce pod zemí má více využití. Pokud je zásobník v zemí při nízké teplotě a ve tmě, voda se nekazí ani nezamrzne. Absence světla zabraňuje množení nežádoucích řas a bakterií, takže vodu můžeme použít na splachování, úklid i na praní.
Jak čistit dešťovou vodu
Jestli chcete dešťovou vodu používat jen venku, na zahradě, není žádné speciální čištění nutné. Pokud jí chceme nahradit část užitkové vody, je potřebné, aby prošla filtrací a sedimentací.
Filtrace
Můžeme použít podokapový filtrační hrnec, který se zapouští do země pod každý okapový svod. Voda prochází přes vrstvu kameniva a sítko, dál se pak užívá k zavlažování nebo k doplnění zahradních jezírek.
Košíčkové filtry se používají tam, kde odvádíme vodu do nádrže. U těcho filtrů je 100 % vody možno dále využít všemi způsoby.
Je-li přepad jímek napojen na veřejnou kanalizaci, je možné použít samočistící filtrační vložky. Fungují na principu tělesa z filtračního materiálu, kterým protéká znečištěná voda. Výtěžnost přefiltrované vody je cca 90 – 95% podle typu filrační vložky.
Filtry se zpětným proplachem zajišťují nepřetržitou dodávku filtrované vody i během procesu čištění filtru. Umísťují se na výtlačné vedení za čerpadlo a díky 0,1 mm hustotě síta je možné vodu použít i na WC a na praní
Sedimentace
Buď probíhá v samotné nádrži na dešťovou vodu, nebo v nádrži usazovací umístěné před ní.
Zachytáváním a dalším využitím dešťové vody snížíte spotřebu užitkové až na polovinu. Výhodou dešťovky je navíc fakt, že je měkká, nemusíte se tedy potýkat s vodním kamenem.