close

Mikrovlnná trouba zahřívá, ohřívá potraviny a nápoje a mnohdy dokonce může některá jídla i uvařit, pokud ovšem víte, jak na to. Existují ale potraviny a materiály, které byste nikdy do mikrovlnky dávat neměli. Pravděpodobně jste slyšeli o materiálech, které mohou způsobit požáry, roztavit se nebo vydávat škodlivé toxiny.

Existuje také řada potravin a potravinářských výrobků, které by opravdu nikdy neměly být v mikrovlnné troubě. Důvodů je mnoho, od toxických látek až po výbuchy. Mikrovlnná trouba je velmi užitečným přístrojem, pokud víte jak ji správně používat.

Materiály, které do mikrovlnné trouby určitě nepatří

Pokud se chcete vyhnout létání jisker, určitě do mikrovlnky nevkládejte nádoby z kovu. Kovová nádoba, například z hliníku, kterou umístíte dovnitř mikrovlnné trouby odráží mikrovlnné záření, což způsobuje, že se kov vznítí a velmi rychle začne hořet. Pozor i na alobal.

V některých plastových nádobách i sáčcích se nachází látka Bisfenol A, která se z plastu při zahřátí uvolňuje. To může při častém vystavování mikrovlnám zvýšit riziko různých druhů onemocnění. Další uvolněnou nebezpečnou látkou při ohřívání plastu můžou být ftaláty. Pokud na plastové nádobě naleznete štítek s informací, že je možné ji používat k ohřívání pokrmů v mikrovlnce máte vyhráno. Pokud ne, určitě to není bezpečný nápad.

Papírové sáčky a krabičky na jídlo mohou také vydávat toxické výpary. Intenzivní teplo mikrovlnky navíc může způsobit vznícení papíru a následný požár.

Seznam potravin, které do mikrovlnné trouby určitě nepatří

Nebezpečně, jako na některé materiály, může mikrovlnná trouba působit i na potraviny. Mikrovlnka totiž mění vlastnosti některých potravin.

  • Při vaření vajíčka v mikrovlnné troubě dochází ke vstupu vln přímo do vejce, které může teplem následně explodovat.
  • Nevařená rýže může obsahovat některé bakterie, které se při klasickém vaření ve vodě ničí, při vaření v mikrovlnné troubě ne.
  • Mateřské mléko při ohřívání v nevhodné plastové lahvi může uvolnit do mléka nebezpečné látky.  
  • Celer, řepa a špenát jsou potraviny bohaté na dusičnany, při ohřátí v mikrovlnné troubě se ovšem tyto prospěšné látky mohou proměnit na škodlivé látky nitrosaminy, které mají karcinogenní účinek.
  • Hroznové víno může podobně jako vejce explodovat.
  • Chilli papričky obsahují látku Kapsaicin, která jim dodává jejich pálivou chuť, Při ohřívání se látka uvolní do vzduchu a následně působí podobně jako pepřový sprej.
  • Ohřívání hub mění jejich složení a z toho by mohl být velmi nepříjemný zažívací problém.
  • Když v mikrovlnné troubě není nic, co by absorbovalo mikrovlny, může se mikrovlnná trouba vznítit.
Tags : co nedávat do mikrovlnkyohřev v mikrovlnce

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response