Řada lidí si potrpí na bezchybnou dokonalost – vyšperkovaný interiér vypadá dobře. Existuje však filozofie, která podporuje přijetí opaku, tedy nedokonalý domácí dekor. Říká se jí Wabi Sabi, jde o koncept s kořeny v japonské estetice. Ta vyzývá, abychom hledali krásu v nedokonalosti.
Hledání krásy v nedokonalosti
Jádrem Wabi Sabi je hluboké ocenění jednoduchosti a přirozenosti. I v nedokonalých a nepravidelných věcech bychom měli vidět v eleganci, asymetrie může představovat půvab a autenticitu. Základní myšlenkou je, abychom nevěnovali tolik pozornost neúnavné honbě za dokonalostí. Namísto toho přijměte krásu okamžiku takovou, jaká je.
Nevyhýbejte se předmětům, na kterých se podepsal zub času. Wabi Sabi vybízí k tomu, abyste si jich vážili. Může jít třeba o prasklou keramickou vázu, zašlý dřevěný stůl či vybledlý koberec. Tyto nedokonalosti vypráví vlastní příběh o naší životní cestě.
Přijetí jednoduchosti
Základním kamenem této filozofie je jednoduchost. Není v ní prostor pro přeplněnost a přílišnou zdobnost. Namísto toho by dekorace měly být nekomplikované a minimalistické. Snažte se využít několik pečlivě vybraných kousků namísto velkého množství dekorací.
Spojení s přírodou
Pokud chcete ve své domácnosti naplno ztělesnit Wabi Sabi, vneste do ní kousek přírody. V interiéru využívejte přírodní materiály, jako je dřevo, kámen a bavlna. Zařaďte do něj přírodní prvky – rostliny v květináčích, bambusové dekorace či různé vodní prvky. Tímto způsobem můžete vylepšit estetický dojem, zároveň podpoříte spojení s přírodou.
Přijetí patiny
Nábytek a různé dekorace, na kterých jsou patrné známky opotřebení, nevyměňujte rychle za nové kousky. Patina, která se časem přirozeně vytvoří, dodává prostoru jedinečných charakter a útulnou atmosféru. Vintage kousky mnohdy ztělesňují ducha Wabi Sabi. Můžete se podívat na trhy se starožitnostmi a najít poklady, které mají svůj příběh. Lehce zašlé kožené křeslo nebo dřevěný jídelní stůl se mohou stát ústředním bodem místnosti. Vnesou přitom do interiéru jedinečné kouzlo historie.
Volte zemité tóny
Velmi důležitou roli hraje také barevná paleta. Vybírejte převážně zemité tóny, může jít o tlumenou zelenou, jemnou šedou či teplou hnědou. Tyto barvy ztělesňují klid přírody a vytváří tak uklidňující atmosféru, která dokonale odpovídá zásadám Wabi Sabi. Při výběru barev na stěny se můžete inspirovat střídáním ročních období – jemná zelená symbolizuje jaro, zemitá hnědá pak podzim.
Ručně vyráběné poklady
Nakupujte nábytek a dekorace od místních řemeslníků a umělců. Ručně vyráběné předměty jako je keramika či třeba textil mají jedinečný nádech, který jim dodávají jednotliví tvůrci. Nesou znaky individuality a řemeslné zručnosti. Díky tomu dodají prostoru autentické, a tak trochu nedokonalé kouzlo. Může jít o ručně tkané koberce s drobnými nerovnostmi či ručně vyrobenou keramiku s nedokonalým tvarem či glazurou.
Přijměte pomíjivost
Wabi Sabi uznává pomíjivost života. Pokud chcete zohlednit tento prvek, využijte v domácnosti sezónní dekorace, sušené květiny, obměňujte umělecká díla. Tyto pomíjivé prvky vám budou připomínat, že si máte vážit prchavých okamžiků a proměnlivé krásy vaší domácnosti. Vytvořte si prostor, ve kterém budete střídat dekorace – na jaře vystavte čerstvé květiny, na podzim sušené, v zimě pak můžete využít zelené jehličnaté větvičky.
Pokud vás zaujala filozofie Wabi Sabi, nechte se inspirovat k přijetí nedokonalosti a propojení s přírodou. Proměňte svůj domov v místo, kde vše krásné vychází z jednoduchosti a autenticity. Každý kousek by měl mít svůj jedinečný příběh.
Zdroj foto: www.freepik.com