Nemůžete se již dočkat jara a vyhlížíte první jarní květiny? Čemeřice je pro vás ideální společnicí. Vykvétá totiž i během zimy, pokud se dostatečně oteplí, a je zcela běžné spatřit tuto krásnou rostlinu v plném květu i tehdy, když sněží. Jak na pěstování této odolné rostliny a co byste o ní měli vědět?
Odolné rostliny, které vás potěší prvními květy již v únoru
Čemeřice, latinsky Helleborus, spadají do čeledi pryskyřníkovitých a zdobí zahrádky svými nádhernými květy již od února. Vyskytují se jak v Evropě, tak i v Asii a dokonce i v Severní Africe. V České republice se přirozeně nevyskytují a pěstují se jako okrasné květiny v záhoncích a zahradách. Občas se z nich mohou stát plané rostliny.
Jak pěstovat čemeřice?
Rostliny, které vám vykvetou během prvních teplých dní klidně i na začátku února, nejsou nijak náročné na pěstování. Jakmile jim najdete vhodné stanoviště, začnou se vám brzy rozrůstat po záhonku a každé jaro vás překvapí větší a větší skupiny čemeřic. Ideální místo je takové, kde nebude přímý sluneční svit, ale spíše polostín.
Radost těmto rostlinám uděláte takovém na místě, které je v polostínu a ideálně se nachází pod stromy a keři. Libují si ve vlhké a dobře propustné půdě, proto je nezasazujte do blízkosti azalek ani rododendronů. Nemáte k dispozici zahrádku, ale přesto byste si tyto krásky chtěli pěstovat? Dobře se jim daří také v truhlících za okny a na balkonech.
Výsadba, hnojení a zálivka
Nejlepší doba k výsadbě čemeřic je dvakrát ročně – na jaře a na podzim. Aby vám krásně kvetly, určitě je nezapomínejte přihnojovat a radost jim udělá také pravidelná zálivka. Jakmile budou rostliny kvést, vyžadují skutečně dostatečný přísun vláhy. Zálivku naopak můžete omezit v létě.
Chyby, kterých se při pěstování vyvarujte
Přestože mají čemeřice rády spíše stinná místa, nedělá jim dobře přílišná vlhkost. Pokud byste jim dopřáli příliš vydatnou zálivku třeba i ve vlně letních veder, mohly by vám zahynout na následky houbové choroby či plísně. Čemeřice jsou častým cílem slimáků a postihnout je může také padlí. Aby se jim dobře dařilo, můžete si vypomoci také speciálními postřiky.
Dobrý pozor si dejte také tehdy, když se je rozhodnete vysadit na zahradu, kde se často vyskytují malé děti a zvířecí mazlíčci. Tyto krásné rostliny jsou totiž jedovaté a po jakékoliv manipulaci s nimi se doporučuje pečlivě si umýt ruce. Nejlépe uděláte, když s nimi skutečně budete zacházet v rukavičkách, nejlépe těch pracovních.
Barevná paleta
Učarovala vám čemeřice a chcete si ji pěstovat na své zahrádce? Kromě vhodného stanoviště se budete muset rozhodnout také nad barvou květů. Protože velice často dochází k jejich křížení, existuje skutečně nespočet barevných variant. Vybírat můžete z:
- bílé
- žluté
- růžové
- červené
- zelené
- černé
Zajímavosti o čemeřicích
Kromě toho, že vás svými nádhernými květy potěší již v únoru, radost vám budou dělat ještě dlouho po vykvetení. Narozdíl od řady dalších květin totiž jejich květy ihned neuvadají, ale naopak si stále drží tvar a postupně zezelenají. Proto jsou oblíbené také řezané. Další zajímavostí je to, že v minulosti se řadily k léčivkám a byly jim přisuzovány magické vlastnosti. Protože jsou ale jedovaté a při kontaktu s kůží mohou způsobit alergické reakce, od jejich používání v bylinkářství se již upustilo a nyní mají již pouze okrasnou funkci.
Potěšte se barevnými květy čemeřic a vysaďte si je do zahrádky nebo třeba do truhlíku na balkon. Z jejich květů se budete moci radost skutečně dlouho a vybírat si můžete z nespočtu barevných variant. Při manipulaci s nimi ale raději vždy noste rukavice, aby u vás nedošlo k alergické reakci.
Zdroj foto: www.pixabay.com