Znáte ten pocit, že vejdete do nějakého bytu a necítíte se tam dobře? Barvy, materiály, tvary nábytku i jeho uspořádání v prostoru na nás působí víc, než si uvědomujeme ve chvíli, kdysi byt zařizujeme. Učení feng shui dokáže harmonizovat prostředí kolem nás, pomáhá zařídit si domov tak, aby v něm bylo příjemně.
Zásady feng shui pro jednotlivé místnosti
Popsat všechna pravidla pro správné zařízení jednotlivých místností podle feng shui vydá na knihu, pár důležitých tipů se vám ale jistě hodí.
Kuchyň je spojována se zdravím a s blahobytem, protože v ní dominují dva živly: oheň a voda. Oheň a voda spolu navzájem bojují, proto je velice důležitá vzájemná pozice sporáku a dřezu, je dobré, když stojí vedle sebe. Pokud by stály proti sobě, může docházet k hádkám a konfliktům v rodině. Aby tudy proudily pozitivní energie, musí být v kuchyni vždy pořádek a čistota.
Obývací pokoj – místnost příležitostí. Budují se zde vztahy, setkávají se zde lidé, komunikuje se, zkrátka to tu žije. V tomto pokoji by se měl každý cítit příjemně a uvolněně, toho docílíte orientací na JV, JZ nebo na západ. Pokoj by měl být pravidelný, jestliže není, výklenky pořádně osvětlete a rozmístěte vhodně zrcadla.
Sedadla by měla být rozmístěna do osmiúhelníku nebo kruhu, nikdo by neměl sedět zády ke dveřím. Nikdy neumisťujte zrcadlo přímo proti dveřím do obývacího pokoje, aby nebylo čchi odraženo zpět.
Ložnice je nejdůležitější místností v domě, vzrušuje a uklidňuje zároveň. Pobývat ve feng shui ložnici by mělo být potěšením bez ohledu na to, jestli si chceme krátce zdřímnout, pořádně se vyspat nebo vášnivě milovat. Proto je důležité v ní podporovat harmonický tok výživné a smyslné energie.
Postel by neměla být umístěna v přímé linii s dveřmi, měla by být přístupná z obou stran. Televize, počítač a cvičební náčiní ve vaší ložnici ničí dobrou energii, pokojové květiny jsou možné jen v případě, že je ložnice prostorná a rostliny jsou umístěny daleko od postele.