Nějakou formou alergie trpí kolem 40 % lidské populace, nejčastěji je to alergie na pyl, prach, roztoče a zvířecí srst. Tohle všechno se musí uhlídat v prostředí, kde alergik žije. A s dnešními vymoženostmi se to dá udržet pod kontrolou.
S rozumným přístupem se nemusíte dokonce ani zbavovat chlupatého domácího mazlíčka, i se zvířecí srstí se dnes dá v domácnosti účinně vyrovnat. Existují hygienické prostředky, jimiž zvíře zbavíte alergenů a pravidelným úklidem jeho pelíšku se postaráte o zbytek.
Pravidelný úklid je základ
Nemusíte s hadrem běhat celý den a utírat hypotetický prach. Přesto je nutné uklízet často a správně. Na otírání prachu používáme vlhčené hadříky nebo ubrousky, vysavače musí mít účinný filtr. V domácnosti s alergikem je nejlepší kombinovat HEPA filtr s vodním, tak máte největší šanci zbavit se všech alergenů.
V bytě alergika byste především neměli mít zbytečné lapače prachu, osvědčilo se i snížit na minimum bytový textil. Na trhu se sice už objevily spreje proti roztočům, přesto by těžký alergik neměl mít v bytě raději ani závěsy a záclony, ani koberce či různé potahy na nábytek.
Postel – oblíbené místo roztočů
Už výběr matrace může výrazně snížit počet roztočů, které budou obtěžovat člověka s alergií. Na potahy se používají různé bariérové textilie, využívá se tak nanovláken. Na hypoalergenní matraci pak nezastýlejte peřiny, ale nechte je dýchat. Pravidelné větrání eliminuje počet roztočů, mají totiž raději vlhko a tmu před čerstvým vzduchem. A jestli máte postel okupovanou plyšáky, raději se jich zbavte (nebo aspoň pravidelně zamrazte, ať se zbavíte roztočů, kterým se na plyšových zvířátkách daří extrémně dobře.
Povlečení pravidelně vyměňujte, alespoň v intervalu 1 – 2 týdny. Dnešní pračky i sušičky jsou potřebám alergika přizpůsobeny, prádlo je pokaždé dobře vymácháno. O zbytek alergenů by se mělo postarat parní žehlení.