Pronajali jste si byt, ale nevyužijete ho celý? Možná přemýšlíte, že byste si do části bytu našli podnájemníka. Pojďme si probrat klady a zápory bydlení s podnájemníkem dřív, než se definitivně rozhodnete.
Jak na podnájem hledí zákon
Pokud máte nájemní smlouvu na byt a bydlíte v něm, můžete část bytu podnajmout jiné osobě bez souhlasu majitele bytu. Jestliže v bytě dočasně nebydlíte a chcete ho podnajmout, musí majitel souhlasit Podnájem se obvykle ošetřuje písemnou smlouvou, ale platí i ústní dohoda, jen se špatně prokazuje ( to znamená, že pokud vám podnájemník nedá dohodnutou částku za bydlení a vy s ním nemáte sepsanou dohodu, těžko z něj peníze vymáhat).
Podnájemník ale nemá stejná práva vyplývající pro nájemníka, především mu může být smlouva vypovězena s okamžitou účinností. Podnájem také automaticky končí s ukončením nájemní smlouvy toho, kdo mu podnájem poskytl.
Rizika spojená s podnájemníkem
Jestliže si do bytu přece jen nastěhujete podnájemníka, vaše rizika jsou jen na úrovni soukromí a soukromého vlastnictví. Pokud si vyberete špatně, v krajní variantě můžete jednoho dne zjistit, že se podnájemník vystěhoval i s vašimi věcmi. Je také možné, že vám bude příliš narušovat soukromí. Proto pečlivost je při výběru opravdu důležitá. Nejlépe vybrat si někoho s podobnými zvyky, případně zájmy (obvykle si k sobě do podnájmu někoho hledají studenti, kteří nebydlí na koleji, nebo absolventi na začátku kariéry.
Když si správně vyberete
Soužití s ohleduplným nájemníkem, který dodržuje pravidla společného bydlení a obyčejné slušnosti, přináší řadu výhod: sníží se vám náklady na bydlení, můžete se střídat s úklidem společných prostor, dokonce i s vařením a nakupováním v případě, že se tak dohodnete. Často se stává, jestliže se v jednom bytě sejdou stejně smýšlející lidé, že jim takto vzniklé přátelství vydrží i v letech, kdy se osamostatní a bydlí každý ve svém