close
okurky

Pokud se teprve snažíte proniknout do pěstování vlastního ovoce a zeleniny, máme pro vás hned několik tipů, které rozhodně oceníte, protože díky nim ochráníte svou první úrodu okurek.

Slunečnice

Pokud žijete v oblasti, kde jsou léta obzvlášť parná a horká, vaše okurky během těchto dní ocení stín, který jim poskytnou slunečnice. Zároveň díky nim k záhonu přitáhnete opylovače, tudíž se bude jednat o dvojitou výhru.

Ředkvičky

Mírně kontroverzní metodou je pěstování ředkviček a okurek vedle sebe. Tento přístup se vám zalíbí zejména v případě, že ředkvičky nemáte příliš rádi. Místo toho, aby si škůdci pochutnali na vašich okurkách, spořádají vám raději sousední ředkvičky. Důvod, proč tedy budete ředkvičky pěstovat, je vlastně ten, že je budete obětovat, abyste zachránili okurky.

Bazalka, kopr, oregano

Máte rádi výraznou vůni bazalky, kopru a oregana? Zatímco pro nás je jejich vůně příjemná, škůdci ji nemohou ani cítit. Využijte toho ve svůj prospěch a zasaďte aromatickou bazalku, kopr a oregano vedle okurek.

Fazole

Okurky si také velmi dobře rozumí s fazolemi. Ty totiž mají na půdu blahodárné účinky a dodávají ji dusík, což přijde vhod okurkám během růstu.

Cibule

Do blízkosti okurek můžete bez obav vysadit také cibuli. Díky svému intenzivnímu aroma cibule přirozeně odpuzuje mšice a řadu dalších škůdců. Zároveň okurkám v záhoně nijak nepřekáží, neboť má poměrně mělké kořeny a nepřetahují se spolu ani o světlo a vodu.

Lichořeřišnice

Vysázením lichořeřišnic podél záhonu s okurkami docílíte podobného výsledku jako s ředkvičkami. Lichořeřišnice je totiž zejména pro mšice velice atraktivní a tím, že k sobě přitahuje pozornost mšic, se v jejím okolí začnou záhy shromažďovat také další škůdci. Tato krásná rostlina tedy funguje jako past na škůdce, kteří si vašich okurek vůbec nevšimnou.

Vratič

Také s pomocí vratiče, jenž má silné aroma, od svých okurek odlákáte škůdce a na úrodě si budete moci pochutnat sami. Trik s vysázením vratiče k odpuzení hmyzu se používal od nepaměti a určitě to je oblíbený způsob vašich babiček. Nepříjemnou vlastností této rostliny, kterou snadno poznáte podle výrazných žlutých květů, je touha rozpínat se do okolí. V některých oblastech je vratič považován za invazivní rostlinu. Proto si dejte dobrý pozor na to, aby se vám brzy nerozšířil po celé zahradě. Ve volné přírodě můžete na vratič narazit podél cest, v rumištích a často také na skládkách.

Na co si dát pozor

Přestože existuje skutečně mnoho rostlin, které si s okurkami v záhoně skvěle rozumí, existují také rostliny, které si spolu naopak vůbec nerozumí. K těmto nepřátelským rostlinám se řadí například brambory, protože mohou zvýšit pravděpodobnost výskytu plísňových chorob na okurkách. Dále se vyhýbejte také sdílení okurkového záhonu s rozmarýnem a šalvějí. Tyto bylinky totiž mohou zpomalit růst okurek a připravit vás o bohatou úrodu. V neposlední řadě není dobré do záhonu vysévat ani melouny a okurky těsně vedle sebe, protože by spolu soupeřily o vodu. Okurkám se nebude dařit ani na místě v záhonku, kde jste rok předtím pěstovali květák, růžičkovou kapustu, zelí či rajčata.

Aby vám okurky v záhonu či ve skleníku rostly jako z vody, zasaďte do jejich blízkosti rostliny, které budou jejich růst podporovat a odpuzovat škůdce. Některé z nich škůdce přímo odpuzují díky svému silnému aroma, jiné je naopak přitahují, čímž odlákají škůdce od okurek. K ochraně své úrody si proto vyberte způsob, který je vám nejpříjemnější a nezapomeňte na vysazení rostlin, které do vaší zahrady přilákají opylovače, s jejichž pomocí se bude dařit všem vašim rostlinám.

Zdroj textu: www.southernliving.com, www.epicgardening.com

Zdroj foto: www.pixabay.com

Tags : okurky

The author Michaela

Leave a Response