Odpadkové koše jsou oblíbeným místem bakterií a dalších nezvaných hostů. To samé platí o venkovních popelnicích. Jak se zbavit nepříjemného zápachu a nečistot?
Majitelé a nájemníci domů se nevyhnou pravidelnému vyvážení popelnic. Pokud vás pokaždé, když ji vyvážíte, uhodí do nosu nepříjemný zápach, pusťte se do její očisty. Potřebujete k tomu jen několik věcí a za pár minut budete mít hotovo.
Zahradní hadice
Nejlepším pomocníkem při očistě popelnice je zahradní hadice. V případě, že vám popelnice zmokne, ušpiní se od bahna a nebo je jiným způsobem zvenčí příliš zašpinená, jednoduše ji omyjte hadicí a máte hotovo. Pokud je špinavá i uvnitř, můžete ji rovněž omýt zahradní hadicí.
Horká voda a saponát
Těch nejhorších nečistot se zbavíte s pomoci jednoduché kombinace: horké vody a saponátu. S pomocí hadru naneste směs vody a saponátu zvnějšku i dovnitř popelnice. Jakmile budete mít hotovo, omyjte popelnici hadicí a nechte uschnout.
Univerzální čisticí prostředek a kartáč
Je-li znečištění závažnější a v popelnici se nachází odolná špína, po omytí hadicí a saponátem popadněte univerzální čisticí přípravek a pusťte se do práce. Nezapomeňte popelnici vyčistit zvenčí i zevnitř a poté důkladně umýt hadicí.
Ocet a soda jako pohlcovače zápachu
Nemáte po ruce žádný univerzální čisticí prostředek? Nevěště hlavu. Výborně si vystačíte také s octem. Smíchejte ho s vodou v poměru jedna ku čtyřem a připravte si domácí čisticí prostředek. Jakmile budete mít hotovo, popelnici opět vypláchněte s pomocí zahradní hadice a nechte ji samovolně uschnout na vzduchu.
Aby se zápach z odpadků nešířil případně až do vašeho domova, až vnitřek popelnice zcela uschne, nasypte na její dno hrst sody. Její skvělou vlastností je to, že dokáže pohlcovat pachy z okolí.
Dezinfekce na závěr
Aby se ve vaší popelnici neshlukovaly bakterie, na závěr čištění do popelnice i na ní naneste dezinfekční sprej a nechte ho působit podle instrukci na obalu.
Na co si dát pozor
Při čištění a mytí popelnic je nutné dodržovat několik zásadních doporučení, která prodlouží dobu působení vaší snahy a ulehčí vám práci.
- Protože ve vlhké popelnici se výborně daří plísním, dávejte si dobrý pozor na to, zda je její vnitřek suchý.
- S vlhkým prostředím v popelnici souvisí také to, na jakém místě se nachází. Přirozenou dezinfekcí není nic jiného než slunce. Po jejím čištění a v období dešťů se proto snažte popelnici na vašem pozemku najít takové místo, na které svítí slunce.
- Pustíte-li se do očisty popelnice ve vlhkém prostředí, nezapomeňte ji po konci procesu pečlivě osušit hadrem.
- Čím častěji budete popelnici mýt, tím rychlejší a snazší proces údržby bude. Zároveň se od ní nebude linout ona nelibá vůně, která se zejména v horkých měsících může snadno nést po celém pozemku.
- Myslete na to, že udržování pořádku nejen v popelnici, ale i jejím nejbližším okolí je účinným způsobem, jak od svého pozemku držet nezvané hlodavce.
- Aby byl úklid popelnice co nejsnazší, vyhazujte do ni odpadky zásadně jen v pytlích. Sice si přiděláte práci a nebudete moci vyhodit slupku od banánu nebo třeba ohryzek od jablka pokaždé, když půjdete kolem, ale zabráníte tím nepříjemnému zápachu.
Jak často čistíte svou popelnici? Snažíte se této činnosti za každou cenu vyhnout nebo čas od času popadnete zahradní hadicí? Pokud si z pravidelného čištění popelnice vytvoříte rutinu, nebudete se muset potýkat s nepříjemným zápachem. Při práci si vystačíte pouze se zahradní hadicí, saponátem, octem, univerzálním čistícím prostředkem a dezinfekci.
Zdroj textu: www.realsimple.com, trashcansunlimited.com
Zdroj foto: www.freepik.com