Létají ve vaší domácnosti finance ve velkém a chtěli byste je dostat pod kontrolu? Přinášíme vám několik tipů, jak mít svůj rodinný rozpočet pod kontrolou.
Veďte si finanční deník
Prvním krokem, který musíte podniknout, pokud jste tak dosud neučinili, je založení finančního deníku. Jedná se vlastně o knihu, ve které si budete pečlivě vést rodinné účetnictví. Zapisujte do ní všechny příjmy i výdaje. Klíčem k úspěchu je skutečně zapisovat vše a nevynechávat ani drobné výdaje. Jen tak získáte dokonalý obraz o tomu, kudy vám odchází z rodinného rozpočtu nejvíce peněz.
Jak si vést přehledné domácí účetnictví?
Aby byl finanční deník vaší domácnosti přehledný, rozdělte si jednotlivé stránky do tří kolonek.
- Do první kolonky zapisujte pouze příjmy. Kromě platu, který vám chodí každý měsíc na konto, do této kolonky patří také prémie, příjmy z vašich dalších aktivit, přeplatky a podobně. Zkrátka a dobře všechny peníze, které vám daný měsíc přibudou do kapsy, patří do kolonky příjmy.
- Druhá kolonka je opakem k příjmům. Do kolonky výdaje patří všechny případy, kdy peníze opustí vaši kapsu. Ať jsou to drobné za jízdenku, nákup v trafice či potravinách. Buďte důslední.
- Třetí kolonku berte jako odstrašující. Je totiž zasvěcená dluhům. Není vaše jméno vedeno v databázi dlužníků? To ještě neznamená, že tato kolonka zůstane prázdná. Patří do ní totiž hypotéky, půjčky a třeba i dluhy na kreditních kartách.
Stanovte si dlouhodobé cíle
Kde se vidíte za deset let? Chcete vlastnit dům, mít naspořeno na důchod nebo snad mít naspořeno pro děti? Při plánování rozpočtu není od věci posadit se s partnerem a upřímně si promluvit o svých plánech do budoucna. Díky tomu bude snazší určit, kolik peněz si měsíčně dávat stranou a na jakou částku se chcete v horizontu několika budoucích let dostat. Tím, že si jasně stanovíte svůj cíl, bude snazší odkládat si na spořicí účet jasně stanovený finanční obnos.
Jak si naplánovat rodinný rozpočet?
Kromě toho, že si povedete finanční deník a stanovíte si jasné cíle, je důležité také plánovat své měsíční výdaje. Jak si správně naplánovat rodinný rozpočet? Vycházejte z pravidla 50/30/20 a své výdaje rozdělte do dvou základních kategorií. Pravidlo 50/30/20 stanoví, že finance jsou rozděleny následovně:
- 50 % připadne na nezbytné platby (nájem, energie, výdaje za auto, potraviny)
- 30 % můžete investovat do zábavy (návštěva kina, restaurace, výlety)
- 20 % použijte na spoření a k umoření dluhů
Zároveň si své měsíční výdaje rozdělte do dvou skupin:
- neměnné výdaje (nájem, energie)
- proměnné výdaje (potraviny, opravy, zábava)
Sloučením těchto dvou přístupů k financím bude udržování rodinného rozpočtu mnohem jednodušší.
Využívejte moderní přístup
Naskakuje vám z vytváření tabulek a vedení účetnictví husí kůže? K udržování přehledu o svých příjmech a výdajích můžete využít moderní technologie. V nabídce je spoustu aplikací, které vám usnadní práci a mají jednoduché ovládání.
Zapojte celou rodinu
Správa rodinných financí by rozhodně neměla spočívat pouze na bedrech jednoho člena. Do rodinného rozpočtu a jeho plánování proto zapojte celou rodinu. Společně si stanovte měsíční limit pro každého člena rodiny, který může utratit za své koníčky a za zábavu. Jakmile dojde k jeho překročení, nezvyšujte ho.
Buďte šetrní, snažte se spořit na své cíle a naučte se správně hospodařit. Měsíční výdaje si rozdělte do kategorií a dodržujte pravidlo 50/30/20. Zjistíte, že je skutečně praktické a podaří se vám díky němu hospodařit efektivně a tak, že vám ještě zbydou peníze na spoření a k umoření dluhů. Při plánování a dodržování rodinného rozpočtu musíte být důslední a nedělat žádné ústupky.
Zdroj textu: www.newyorklife.com, www.nerdwallet.com
Zdroj foto: www.freepik.com