close
Spolupráce

Tipy pro velké domácí kutily: Co se vám může v dílně hodit?

tipy-pro-kutily

Domácí dílna je místem, kde můžete uplatnit svou kreativitu a zručnost a následně si užívat pocit uspokojení z dobře odvedené práce. Ať už patříte mezi vášnivé kutily a trávíte v dílně skoro každou volnou chvíli, nebo jen hledáte způsoby, jak v dílně pracovat efektivněji a pohodlněji při občasném kutění, mohlo by vám pomoci vybavení, na které se zaměříme v tomto článku.

Pořádný pracovní stůl

Každý domácí kutil ví, jak je důležité mít stabilní a prostorný pracovní stůl. Pracovní plocha by měla být dostatečně velká, aby se na ni vešly všechny nástroje a materiály, s nimiž pracujete. Stůl zároveň musí být dostatečně pevný, aby bez viklání unesl i těžší výrobky a nevadilo mu, když na něm například budete zatloukat hřebíky.

Zajímavou možností jsou stoly s možností nastavení výšky pracovní desky, díky nimž se nemusíte k práci ohýbat – každý materiál si zvednete do potřebné výšky. Praktické pak je, pokud stůl disponuje šuplíky nebo nástavbou či poličkami pro skladování nářadí a drobných dílů. To usnadní udržování pořádku v dílně.

Důkladné osvětlení

Velmi důležitým prvkem v dílně je kvalitní osvětlení. Někdy se na výnam osvětlení zapomíná, a pak až při práci zjistíte, že nevidíte na to, co děláte. Ideální je kombinace silných stropných světel, která vám zajistí přehled o celé dílně, a menších bodových světel pro osvětlení pracovního stolu a případně dalších prostor, kde pracujete s materiály.

Vhodné je díky nízké energetické náročnosti zvolit LED osvětlení, které šetří energii, poskytuje jasné světlo a rychle se rozsvěcuje. Investice do kvalitního osvětlení se vám vrátí v podobě pohodlnější, efektivnější a bezpečnější práce.

Aku nářadí

Aku nářadí je dnes v podstatě nezbytností pro každého kutila. Nejde přitom jen o aku vrtačku, ale s akumulátorem můžete mít třeba také brusku, horkovzdušnou pistoli, utahovák nebo pily.

Největší výhodou nástrojů v akumulátorové verzi je bezpochyby absence kabelů a s tím související mobilita. Díky aku nářadí můžete pracovat kdekoliv, aniž byste byli omezeni délkou kabelu nebo dostupností elektrické zásuvky. Moderní akumulátorové nástroje nabízí dlouhou výdrž i rychlé nabíjení a pokud si pořídíte kvalitní modely, nemusíte se bát ani o jejich výkon.

Svářecí invertor

Ani domácímu kutilovi už dávno nestačí jen hřebíky. Jestliže vám není cizí práce s kovem, jistě by se vám alespoň občas hodilo něco svařit. Dobrou volbou pro domácí svařování jsou svářecí invertory. Jde o kompaktní zařízení, která mění běžné síťové napětí na střídavé vysokofrekvenční napětí.

Na výběr je více typů invertorů, které se hodí pro různé metody svařování. Zvolit můžete třeba invertor pro svařování v ochranné atmosféře (MIG, MAG), obalenou elektrodou (MMA) nebo netavící se wolframovou elektrodou (TIG). Když budete mít dostatek zkušeností, kvalitní svářecí invertor vám každopádně umožní dosáhnout precizních a čistých svarových spojů.

Zinková popelnice

Práce v dílně často generuje poměrně značné množství odpadu, od dřevěných pilin po větší kusy materiálů. Udržet pořádek v dílně vám za každých okolností pomůže zinková popelnice. Tento typ popelnice si díky tomu, že je vyrobený z odolného materiálu, poradí téměř s jakýmkoliv odpadem. Zinkové popelnici nevadí například ani horký kovový odpad. Samozřejmě ho však nesmíte mísit s hořlavými druhy odpadu.

Zinkový povrch poskytuje odolnost vůči korozi, což u popelnice zajišťuje dlouhou životnost. Pochopitelně nechybí ani víko, které zamezí nechtěnému rozptylu pilin a podobného odpadu, abyste snadno drželi dílnu uklizenou.

Tip: Mnohdy se stává, že se časem v dílně (a k tomu třeba i na zahradě) nahromadí všechno možné a vy už se v ní pomalu nemůžete ani hnout. To je ten pravý čas na pořádný úklid, při kterém vytřídíte nepotřebné věci. Do běžné popelnice se ovšem vzhledem k rozměrům skoro nic nevejde. C o s tím? V takové situaci si můžete buď dát pár cest s přívěsem do sběrného dvora, nebo si objednat kontejner na odvoz odpadu, což vám ušetří čas.

Bezpečnostní vybavení

Bezpečnost by při práci vždy měla být na prvním místě. V dílně byste proto měli mít k dispozici potřebné bezpečnostní vybavení. Důležitý je rozhodně hasicí přístroj. Pokud jde o osobní ochranu, mezi základní ochranné vybavení patří ochranné brýle, které chrání oči před prachem, jiskrami nebo střepy. Při práci v prašném prostředí je třeba nosit dýchací masku a při práci s hlučnými stroji není od věci mít po ruce chrániče sluchu. Hodit se dále mohou pracovní rukavice.

Tip:Chcete podnikat a prodávat vybavení pro dílnu v tisících kusů? Výrobu produktů přesně podle vašich přání v Asii vám zajistí firma materialynazakazku.cz.

Zdroj náhledové fotografie: Pixabay.com

The author Dalibor Navrátil

Leave a Response