Napadlo vás někdy, že takový obyčejný popel z krbových kamen můžete ještě na ledacos využít? Pokud tedy máte to štěstí a máte doma krbová kamna, začněte využívat jejich potenciál naplno. Zbylý popel ze dřeva totiž můžete využít jak v domácnosti, tak na zahradě. Představíme vám několik možností, které vás mile překvapí.
Hnojivo a lepší kvalita půdy
Jedním z předních benefitů klasického popela ze dřeva je, že obsahuje důležité živiny včetně draslíku, fosforu, vápníku a stopových prvků. Proto toho využijte a přidejte jej k rostlinám jako přírodní hnojivo. Přidejte jej také do kompostu nebo ho prostě rozptylte po zahradě, čímž se tak zlepší struktura půdy, její pH hodnota a také úrodnost. Popel obsahuje také vápník, který snižuje kyselost půdy. Pozor si dejte na správné dávkování, abyste předešli k nadměrnému „přehnojení“ půdy.
Ošetření dřevěných povrchů
Popel ze dřeva může sloužit také k ošetření dřevěných povrchů. Smíchejte jej s vodou, vytvořte pastu, kterou naneste na dřevo. Tato směs funguje jako přírodní brusivo a pomáhá odstranit skvrny a jiné poškození z povrchu dřeva. Po ošetření povrchu je důležité dřevo důkladně opláchnout a poté ho ošetřit vhodným povrchovým nátěrem.
Ekologické materiály ve stavebnictví
Popel ze dřeva hraje také velmi důležitou roli v ekologickém stavebnictví. Smícháním s vápennou maltou vznikne lehký izolační materiál, který může sloužit jako alternativa tradičních stavebních materiálů. Kromě toho je tato malta odolná proti ohni a může snížit riziko požáru v budovách. V kombinaci s dalšími ekologickými materiály, jako je sláma nebo konopná vlákna, může popel ze dřeva sloužit k výstavbě energeticky úsporných staveb s dlouholetou životností.
Pohlcuje okolní pachy
Popel ze dřeva má řadu vlastností, které se hodí také pro údržbu domácnosti. Díky své absorpční schopnosti může sloužit jako přírodní deodorant a univerzální odstraňovač zápachu. Stačí dát popel do malého sáčku nebo mističky s otvory a umístit ho na místa s nepříjemnými pachy jako je lednička, botník nebo odpadkový koš. Popel absorbuje pachy a váš domov bude krásně svěží.
Čištění skla a kovů
Vzhledem k tomu, že je popel mírně abrazivní, je ideálním přírodním čisticím prostředkem na sklo a kovy. Vyrobte si pastu z vody a popela, kterou jemně aplikujte na povrch, který chcete vyčistit. Poté jemně otřete a opláchněte. Popel odstraní nečistoty a zanechá povrch čistý a lesklý.
Popel eliminuje bakterie
Jak jsme již zmínili, popel má absorpční vlastnosti, které můžete využít i v případě, pokud máte doma domácí mazlíčky. Popel stačí přidat do kočičího záchodu, čímž tak eliminujete zápach moči a výkalů. Kromě toho popel snižuje výskyt bakterií, což se v takových případech náramně hodí.
Využití v zahradě proti škůdcům
Už si nevíte rady s rychle se množící havětí? Stačí ho nasypat kolem rostlin, čímž docílíte toho, že se škůdci na ně nedostanou. Popel funguje také jako přírodní ochrana proti slimákům, kterých je někdy až přespříliš.
Je důležité si uvědomit, že ne všechen popel ze dřeva je vhodný pro všechna využití. Je nutné zvolit kvalitní a čistý popel bez příměsí chemikálií, laků nebo barviv. Mějte také na paměti, že některé rostliny a půdy mohou být citlivé na vysoký obsah alkalických látek v popelu, proto je důležité dodržovat doporučená dávkování a provést testy na malé části předtím, než popel na větší plochy nanesete.
Závěrem můžeme tedy říci, že popel ze dřeva je víc než jen odpad. Jeho využití může přinést ekologické a udržitelné řešení týkající se péče o zahradu, domácnosti, a dokonce i ochrany rostlin. Proto si na náš článek vzpomeňte, jakmile se pustíte do čištění krbových kamen.
Zdroj foto: www.freepik.com