[dropcap] N [/dropcap] ejrozmanitější a v kuchyni nejčastěji používaný druh je bazalka pravá (Ocimum basilicum). Z tohoto základního druhu bylo vyšlechtěno přibližně 60 odrůd, které se liší vůní, chutí i vzrůstem. Bazalka má velké jasně zelené hedvábné listy a drobné bílé nebo růžové květy. Nejchutnější jsou čerstvě sklizené listy, které lze také naložit do olivového oleje nebo je blanšírovat a zmrazit.
Hodí se všude a ke všemu
Bazalka se hodí se do všech západních kuchyní, kde se podává spolu s rajčaty, ať již v salátech, omáčkách nebo polévkách a je základem pro omáčky pesto a pistou. Velmi dobře se kombinuje s česnekem, kapary, pažitkou, koriandrem, česnekem, majoránkou, dobromyslí, mátou, petrželí, rozmarýnem a tymiánem.
Při vaření v rajské omáčce nebo jiném kyselém prostředí bazalka rychle zčervená a ztrácí vůní, zachová si však chuť. Necháme tedy pokrm nejprve ochutit a po dovaření přidáme ještě trochu bazalky pro požadované aroma.
Pěstování bazalky
Pěstování čerstvé bazalky v květináči nebo na záhoně je jednoduché. Pokud ji ale nemáte k dispozici, vyhýbejte se při jejím nákupu svazečkům s opadávajícími nebo načernalými listy. Krátkodobě (2-3 dny) se dají listy bazalky uchovat ve vlhkém svačinovém papíru nebo v mikrotenovém sáčku v zásuvce na zeleninu v chladničce. Pro dlouhodobé využití je možné bazalkové listy zamrazit až na tři měsíce – nejlepší je rozmixovat je s malým množstvím vody nebo olivového oleje a zmrazit do kostek. Dále lze listy bazalky uchovat tak, že je naskládáte do sklenice se vzduchotěsným uzávěrem, prosypete po vrstvách solí a zalijete olivovým olejem. Budete-li je takto přechovávat v ledničce, časem zčernají, nádherně však ochutí olej. Sušení je nejméně vhodný způsob pro uchování bazalky, během něj totiž dojde ke ztrátě značné části silic.