[dropcap] P [/dropcap] lánujete si pořídit čtyřnohého hlídače k domu, ale už předem víte, že ho z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete mít uvnitř? V tom případě budete muset pořídit kvalitní boudu, aby měl pejsek klidné místo ke spánku a odpočinku. Je samozřejmě možné psí boudu koupit hotovou, ale větší zábava i radost je jí postavit vlastníma rukama. Budete tak mít jistotu, že vašemu mazlíčkovi nebude nic chybět. Zde přinášíme krátké body, kterých byste se měli držet.
Co budete potřebovat?
Připravte si plánek s rozměry boudy podle velikosti dospělého psa, kterého si plánujete pořídit. Měl by se uvnitř pohodlně otočit, což znamená cca 20 cm rezervy do všech stran. Promyslete také velikost vstupního otvoru, který by měl být dost velký, aby pes prošel, ale také ne zbytečně moc, aby do boudy nefoukalo Budete potřebovat kvalitní dřevo, vrtačku, úhelník, aku šroubovák a přímočarou elektrickou pilku. Co se týče materiálu, ideální jsou palubky nebo prkna z borovice nebo smrku.
Jaký je postup?
Základnu zhotovíme z dřevěných hranolů a podlahu například z OSB desek, stěny z prken nebo palubek. Zevnitř boudu nijak nenatírejte, zvenku jen nátěr proti škůdcům. Důležitější je, aby bouda nevlhla. Můžete také použít vysokotlakově impregnované dřevo, které je sice dražší, ale velmi odolné. Pokud máte v plánu rovnou střechu, udělejte ji dostatečně pevnou, psi na ní rádi leží. Rozhodně na ni nedávejte plech, aby se v létě pes nemohl popálit nebo jinak zranit o něco ostrého. Raději ji nechte dřevěnou, pokud bude sedlová, můžete ji polepit impregnovanými šindelemi. Pokud chcete mít krátkosrsté plemeno, nezapomeňte boudu pořádně zateplit. Pro skutečně choulostivé psy je možné pořídit i samostatné topné těleso, jeho náklady na pořízení a provoz jsou minimální. Pokud máte psa, který má zimu rád, tolik důkladné být zateplení nemusí. Přesto by ale pes měl mít suché místo, kde na něj nebude foukat.