Mnoho lidí pergolu využívá pouze od brzkého do pozdního léta. Ale věděli jste, že potenciál bioklimatické pergoly je mnohem větší? Se správnou výbavou si ji užijete i na podzim a v zimě. Jak na to?
Pergola jako rozšíření obytného prostoru
Pokud máte pergolu u domu, můžete si plnými doušky užívat další obytný prostor navíc. Můžete si díky němu vychutnat dokonalé spojení pohodlí a blízkost přírody. Pergola vás ochrání před rozmary počasí, ať už se jedná o ostré slunce, nečekaný déšť, otravný vítr nebo sněhovou nálož. Je ovšem nutné zvolit vhodný typ pergoly a její příslušenství.
Maximální využití pergoly
Pergola se nejčastěji využívá v létě, kdy si pod ní dopřáváte lehké obědy a večeře, setkáváte se zde s přáteli, pořádáte oslavy a grilovačky nebo si jen užíváte chvilky klidu. Všem těmto aktivitám se ovšem můžete věnovat celoročně. Kromě toho můžete pergolu využívat také jako zimní zahradu nebo pracovnu v případě, kdy pracujete z domu.
Správný výběr pergoly
Abyste mohli v blízkosti přírody pobývat celoročně, je důležité se rozhodnout pro správný typ pergoly. Klasická dřevěná pergola své největší využití najde převážně v létě. Jakmile teploty začnou klesat, přestěhujete se pravděpodobně zpět do obýváku a pergolu využijete maximálně pro uskladnění kol, grilu či zahradního nábytku.
Moderní bioklimatické pergoly jsou konstruovány tak, aby je bylo možné osadit doplňky, které vám umožní sedět na terase během celého roku. Pyšní se střešními naklápěcími lamelami, díky nimž můžete ovládat cirkulaci vzduchu. V případě potřeby je možné lamely zcela zavřít. Tak vznikne střecha, která vás ochrání nejen před deštěm, ale také sněhem a přímým sluncem. Vodu odvádí integrovaný okap mimo pergolu, takže pod ní nevznikají kaluže a „mokřiny“.
Bioklimatickou hliníkovou pergolu je možné doplnit o boční zasklení a vytvořit z ní další obytný pokoj. Kromě toho je k dostání i speciální stínění. Z hlediska doplňků je možné do pergoly instalovat topení i osvětlení. Nechybí ani automatizace, kdy můžete pergolu opatřit dešťovými či větrnými senzory, které se postarají o automatické sklopení či otevření střešních lamel.
Obrázek: Naklápěcí lamely pro otevření a zavření střechy.
4 základní prvky pro celoroční používání pergoly
Abyste mohli potenciál svojí moderní pergoly využít během celého roku, bude potřeba ji opatřit:
- zasklením,
- stíněním,
- vyhříváním,
- doplňky pro komfort za jakéhokoliv počasí.
1. Opláštění neboli zasklení pergoly
Boční zasklení pergoly využijete:
- na jaře,
- na podzim,
- v zimě.
Rozhodnout se přitom můžete mezi dvěma způsoby zasklení: mezi posuvným a napevno. Posuvné zasklení je jednoduchým způsobem, jak změnit otevřený prostor na uzavřený a naopak. Stěny je možné otevřít zcela nebo se rozhodnout pouze pro částečné otevření, což oceníte především na jaře a na podzim. Prosklené panely jsou osazeny ve vodicích lištách, takže se s nimi snadno manipuluje.
U zasklení napevno počítejte s tím, že nepůjdou otevřít všechny stěny. Průchod vzduchu budete moci regulovat pomocí otevíracích nebo posuvných dveří. Tento způsob zasklení je ideální v případě, kdy chcete pergolu využívat primárně jako zimní zahradu.
Díky bočnímu zasklení můžete pergolu využívat také v zimě. Stačí ji dovybavit vytápěním a pohodlnému odpočinku v zasněžené krajině nebude nic stát v cestě. Kromě odpočívání se vám bude v pergole také dobře pracovat. Posuvné panely či dveře vám umožní užívat si grilování s přáteli i v zimě.
2. Stínění pergoly
Stínění pergoly využijete:
- na jaře,
- v létě,
- na podzim.
Hliníkovou bioklimatickou pergolu můžete doplnit o screenové rolety. Vyrábí se z odolného, hustě tkaného PVC materiálu, který vás ochrání před zvědavými zraky sousedů, ale přitom vám umožní vidět ven. Rolety využijete nejen jako ochranu před „zvědavci“, ale také proti slunci, hmyzu i mírnému dešti. Jsou vsazeny ve vodicích lištách a ovládají se pohodlně pomocí dálkového ovladače.
Díky zastínění pergoly budete chránit sami sebe před nebezpečným UV zářením, ale také prodloužíte životnost zahradního nábytku a dalšího vybavení, které bude umístěno pod pergolou. Výhodou je i regulace tepla. Po stažení rolet či zavření lamel se prostor nebude v případě letních dní přehřívat, na podzim vás zase nebude obtěžovat profukování chladného větru.
Obrázek: Screenové rolety vás ochrání před sluncem i menším deštěm.
3. Vyhřívání pergoly
Bez vytápění pergoly se neobejdete:
- na jaře,
- na podzim,
- v zimě.
Jakmile deky nestačí, je potřeba sáhnout po vytápění. Ohřívače pod pergolou mohou být plynové nebo elektrické.
- Elektrické infrazářiče – infra topení využívá pro vytápění infračervené záření, které ohřívá osoby a předměty, čímž se minimalizují tepelné ztráty. Můžete jej pořídit ve variantě nástěnné, závěsné i panelové s podstavcem. Důležité je, aby v blízkosti topení byla elektrická zásuvka.
- Elektrická topidla – teplo vydává topná spirála nebo topný článek. Topení nevyžaduje údržbu, ale jeho provoz je náročný na spotřebu energie.
- Plynová topidla – ohřívají vzduch, který proudí kolem hořáku. Jako zdroj energie využívají propan-butan, proto je důležité zajištění správné cirkulace vzduchu. Jejich pořizovací cena je vyšší než u elektrických variant.
4. Doplňky pro maximální komfort
Mezi základní vybavení samozřejmě patří zahradní nábytek, který najde využití celoročně (v případě, že pergolu hodláte celoročně využívat). Na terasu si můžete pořídit sedací soupravu, křesla a konferenční stolek. Zvolit však můžete i jídelní stůl a židle. O luxusní odpočinek se postarají houpačky a lehátka.
Žádné pergole by nemělo chybět osvětlení. Nejlepší je zvolit LED osvětlení, které má dlouhou životnost a patří mezi nejúspornější na trhu. LED osvětlení může svítit bíle, ale také barevně. Dalším nepostradatelným doplňkem je gril. Díky možnosti naklápění střešních lamel můžete pod bioklimatickou pergolou grilovat na plynovém grilu i grilu na dřevěné uhlí. Zvolit můžete rovněž gril elektrický.
Na jaře, na podzim i v zimě oceníte teplé deky. Pro vyšperkování prostoru můžete použít LED svíčky a řetězy. Chybět by neměly ani stylové květináče pro sezónní či celoroční rostliny.
Realizace pergoly
Pokud uvažujete o realizaci pergoly, budete stát před otázkou, zda se do stavby pustit sami, nebo tento úkon nechat profesionálům.
- Stavba svépomocí – v tomto případě ušetříte peníze, které byste jinak investovali do firmy. Na druhou stranu vám stavba zabere mnohem více času, a navíc bude potřeba, abyste měli znalosti, týkající se například kotvení nejen do zateplené fasády. Na pergolu přitom nebudete mít záruku. Případné opravy nedokonalostí nebo nahrazování materiálu v budoucnosti vás může ve finále vyjít na více peněz, než byste zaplatili firmě.
- Stavba firmou – realizace odborníky je finančně náročnější, ale na druhou stranu ušetříte svůj čas a fyzičku. Odborná firma se o stavbu postará od A do Z, pomůže se všemi body realizace.
O stavbě pergoly je vhodné začít uvažovat již při kreslení plánů domu. Je potřeba se rozhodnout, na kterou světovou stranu bude pergola orientovaná, jak naplánovat rozvody elektřiny či jak vyřešit osvětlení. Rovněž je potřeba si zvolit výrobní materiál. Rozhodnout se můžete pro dřevěnou pergolu, která je však náročnější na údržbu a její využití nebude celoroční, nebo se přiklonit k hliníkové bioklimatické pergole, která nabízí možnost celoročního používání a nevyžaduje žádnou údržbu.
Blízkost přírody a venkovní pohodu si můžete užívat celoročně. Stačí pergolu opatřit několika prvky, díky kterým vás domů nezaženou ani nízké teploty a nevlídné počasí.
Zdroj náhledových obrázků: Alaris