Milujete růže, ale bojíte se, že se o ně neumíte postarat? Nebudeme lhát, růže nepatří mezi ty nenáročné rostliny, je třeba se o ně pořádně postarat. Abychom vám to ulehčili, připravili jsme článek, jenž vás seznámí s parazity, kteří jsou častým důvodem jejich poškození.
Mšice
Mšice trápí jak pokojové rostliny, tak rostliny na zahradě. Věděli jste, že existuje hned několik druhů mšic? Růže nejsou výjimkou, jejich rostlinné šťávy přitahují zejména mšice šípkové, broskvoňové, kyjatku růžovou a travní. Jejich kolonie se většinou usazují na čerstvých poupatech a vrcholcích výhonů růží.
Abyste své růže proti těmto škůdcům ochránili a zbavili se jich, budete se muset vybavit insekticidním postřikem. Jestliže nejste příznivci chemie, vyzkoušet můžete babské rady, kdy naše babičky nedaly dopustit na odvar z kopřiv nebo roztok z mýdla.
Pilatky
V pozoru buďte také před pilatkou dřeňovou, drobnou a prýtovou, pro něž jsou pastvou vnitřky výhonků růží. Jakmile dojde k jejich narušení, rychle vadnou a schnou. V závislosti na druhu pilatek se dají dobře rozeznat:
- Pro pilatku prýtovou jsou typické výhony ohnuté do oblouku,
- pro pilatku drobnou jsou charakteristické svinuté listy, které připomínají trubičku.
Rostlinu před nimi ochráníte tak, že se nejdříve musíte zbavit veškerých poškozených částí. Pak už jen stačí použít speciální insekticid, který seženete v každém květinářství.
Bílý povlak
Jistě jste se někdy setkali s tím, že části rostliny pokrýval bílý povlak. V tomto případě se jedná o známé padlí, díky němuž rostliny postupně uschne – listy začnou usychat a následně opadají, výhony rostlin nejsou zdravé, usychají. I v tomto případě je nutnost použít fungicidy, které růže tohoto parazita zbaví.
Skvrnité listy
Mezi nejběžnější znaky parazitů jsou fleky na listech, které se projevují rezavou až černou barvou, jedná se o tzv. rzivost nebo antraknózu. Výsledkem je uschnutí listu, jenž upadne.
Napadené části okamžitě zlikvidujte. Důležitá je také zálivka pouze ke kořenům. Abyste s nemocí zatočili jednou pro vždy, opět sáhněte po fungicidech.
Zdroj foto: pixabay.com