Štědrý večer se nezadržitelně blíží, což s sebou nese neodkladné přípravy zdobení vánočního stromečku. Drtivá většina z vás si asi vánoční stromeček nakoupila na parkovišti před obchodním domem, ale toto gesto je pořád o něco lepší než zdobit vánoční stromeček z plastu.
Málokdo ovšem tuší, že si krásný vánoční stromeček může vypěstovat kdokoliv z vás. Malým problémem pouze je, že stromek bude k dispozici až na příští Vánoce.
Který stromek vybrat?
Na trhu se nachází relativně velké množství dřevin, které mohou posloužit jako vánoční stromeček v květináči. Mezi nejpopulárnější se ovšem řadí smrk, jedlička a borovice. Každý druh má pochopitelně své výhody i nevýhody, avšak ideální je volit stromeček s pomalým růstem, díky čemuž vám dobře poslouží několik let. Ještě před zaplacením se také zajímejte o historii pěstování daného stromku. Pokud totiž nebyla dřevina v květináči od sazenice, nečeká vás lehká zahrádkářská výzva.
Jak se stromek aklimatizuje?
I když budete vánoční stromeček pěstovat venku v květináči, na Štědrý večer si jej s vysokou pravděpodobností přesunete do interiéru. Nikdo z vás asi nechce rozbalovat dárky zabalený v zimní bundě v krutém mrazu. Stromek v květináči si ovšem na teplotní šok musí zvykat pomalu. Začněte přesunutím do zimní zahrady nebo garáže, a až přibližně po 2 týdnech můžete květináč umístit do obývacího pokoje. Díky tomuto postupu stromeček neuschne.
Jak stromek vystěhovat ven?
Nic netrvá věčně, což pochopitelně platí i o svátcích vánočních. Na začátku ledna tedy nastane okamžik, kdy budete muset stromeček přesunout opět na zahradu. I v této chvíli byste však neměli zapomínat na postupnou aklimatizaci, aby vánoční strom neutrpěl teplotní šok. Z obývacího pokoje jej dejte do garáže či zimní zahrady. Přibližně po 2 týdnech jej můžete dát na terasu nebo jej dokonce vysadit na záhonek.
Máte-li Vánoce spojené s živým stromečkem, můžete si jej doma sami vypěstovat. Pokud dodržíte pár jednoduchých zásad, nebudete mít s dřevinou žádné problémy.
Zdroj foto: www.pixabay.com