close

Na zahradě dozrává jeden druh ovoce za druhým  s ním vyvstává otázka, jak ho zpracovat dřív, než se zkazí. Rybíz, angrešt, josta, maliny, meruňky i slaďoučké jahůdky – všechno toto se dá zpracovat do marmelád. A pokud jste marmeládu ještě nikdy nedělali, máte obavu o výsledek a vlastníte domácí pekárnu, začněte čistit ovoce. Marmeláda z domácí pekárny je snadná a výborná.

Většina domácích pekáren má nejen několik funkcí na pečení, ale i další, například na hnětení těsta, kynutí nebo přípravu marmelády. A součástí balení je samozřejmě i návod, jak jednotlivé funkce využívat. Ale známe to všichni: po čase si už ani nevzpomeneme, v kterém šuplíku asi skončil celý návod, takže nezbývá, než se poradit s internetem.

Jak vyrobit marmeládu v domácí pekárně

Základem je samozřejmě zralé ovoce (i přezrálé, to je často ještě lepší), které omyjete, pokud je to nutné, tak vypeckujete a větší kusy pokrájíte. Skutečně je úplně jedno, jaký druh ovoce vyberete, případně kolik druhů namícháte, pekárna si poradí. Jen u bobulovin se semínky (rybíz, angrešt maliny) je dobré ovoce rozmixovat a propasírovat.

Suroviny na marmeládu

Na marmeládu v domácí pekárně potřebujete stejné ingredience, jako když se marmeláda vaří na sporáku, jediný a podstatný rozdíl v přípravě je ten, že při přípravě marmelády v domácí pekárně nemusíte stát a neustále ovoce s cukrem míchat, aby se nepřipalovalo. 

Připravte si:

  • na 1 kg vyčištěného ovoce
  • 1 balení želírovacího cukru (nebo cukr a 1 bal. přípravku Gelfix)
  • 2 lžičky kyseliny citronové

Příprava marmelády

Připravte si domácí pekárnu i s hnětači. Do nádoby nasypejte drobné nebo na malé kousky nakrájené ovoce, případně ho trochu rozmačkejte šťouchadlem na brambory. Ovoce zasypejte cukrem a přidejte kyselinu citronovou (i Gelfix, jestli je nutný). Pak už jen stačí spustit program Džem/Marmeláda a nechat pekárnu, ať pracuje. Než se marmeláda uvaří, připravte si skleničky. Měly by být čisté, ideálně spařené horkou vodou a utřené do sucha.

Po vypnutí programu vyndejte z domácí pekárny opatrně nádobu (je horká) a ihned marmeládu rozlijte do připravených skleniček. Neplňte skleničky až po okraj, nechte malou mezeru. Skleničky pevně uzavřete a otočte dnem vzhůru. Tak nechte skleničky alespoň čtvrthodinku, aby se víčka dobře zatáhla.

Tipy na netradiční marmelády

Kromě běžných marmelád, jako jsou rybízová, jahodová či meruńková, můžete zkusit i méně tradiční ovoce a kombinace. Například broskvová marmeláda je opravdu skvělá, a to jednodruhová nebo v kombinaci s hruškami. Jestli na zahradě pěstujete kiwi, fíky, případně rakytník, i z těchto druhů ovoce lze vytvořit velmi chutné zavařeniny. Rakytník navíc neztrácí vitamin C během tepelné úpravy, takže je marmeláda z něj cenným zdrojem vitamínu v zimě.

Zdroj: domacipekarny.dama.cz, foto: Pinterest

Tags : domácí marmeládadomácí pekárna

The author Jana Kováčová

Vyzkoušela jsem si bydlení v bytě i v domě se zahradou. Nemovitostem, jejich rekonstrukci i bytovému designu se věnuji i profesně, proto stále vyhledávám nové informace a trendy. Ráda se s vámi podělím o všechno, co jsem na cestě životem pochytila.

Leave a Response