Léto je období, kdy na pojištění svého majetku myslíme víc než v jiných ročních obdobích. Je to způsobeno častějšími odjezdy mimo domov, ale také proto, že v posledních letech se, bohužel, setkáváme s živelnými událostmi. V létě jsou časté přívalové deště, které způsobují škodu, setkali jsme se s povodněmi a letos pustošilo i tornádo. Kdo má správně nastavenou pojistku, je na tom o dost lépe.
Snad každý má dnes pojištěnou domácnost. Z takové pojistky se hradí případné škody vzniklé vytopením, požárem a podobně. Obvykle se pojištění vztahuje i na škody způsobené na majetku ve sklepě, někdy i v autě. Pokud máte připojištění odpovědnosti za škody způsobené členy domácnosti či domácím miláčkem, může pojišťovna za vás uhradit čistírnu či opravu čehokoliv, co někdo z rodiny poškodil. Ovšem jen v případě, že se vaše pojistka na to všechno vztahuje.
Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti
Nejčastější otázkou každého, kdo si chce ochránit své bydlení je, jaký druh pojištění vlastně potřebuje. Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti? Nebo oboje? Toto dilema snadno vyřešíte ve chvíli, kdy zjistíte, co které pojištění chrání.
Pojištění nemovitosti
Pokud vznikne škoda na domě a všech částech, které jsou pevně spjaté se stavbou (podlahy, střecha, plášť domu, tedy i omítka či zateplení pod ní, okna, dveře, zárubně) vztahuje se na ni pojištění nemovitosti. Některé pojišťovny připočítávají i pevné vnitřní vybavení, například kuchyňskou linku (bez spotřebičů).
Jestliže jste majiteli nemovitosti, v níž žijete (ale i když ji pronajímáte), určitě byste ji měli pojistit. Nezáleží na tom, jestli jde o rodinný dům nebo byt v bytovém domě, svoji investici si potřebujete chránit.
Pojištění domácnosti
Plnění z pojištění domácnosti se vztahuje na škody způsobené na vnitřním vybavení nemovitosti, obvykle včetně osobních věcí a hotovosti. Některé pojistky uhradí i škody způsobené na vypůjčeném majetku, případně na škody, které jste vy nebo jiný člen rodiny způsobil někomu jinému. Konkrétní částky a rozsah služeb se u jednotlivých pojišťoven liší, proto je dobré porovnat různé návrhy pojistných smluv a rozhodnout se pro tu, která pokrývá vaše specifické potřeby.
Jak stanovit výši pojistné částky
U pojištění nemovitosti se jako pojistná částka počítá jednoduše: za jakou částku byste postavili srovnatelnou nemovitost kompletně od základů? To je částka, na níž byste si měli svůj dům či byt pojistit. Tak ji také určuje hypoteční banka, pokud si berete na koupi nemovitosti hypotéku. Záleží tedy na ceně stavebního materiálu a odvedené práce. Cenu takové výstavby vám dokáže sdělit i pojišťovací specialista, u vyřizování hypotéky ji obvykle stanoví banka.
U pojištění domácnosti je to trochu jiné, tam o výši pojistné částky rozhodujete vy sami.V ní by mělo být zahrnuto nejen vybavení, tedy nábytek, spotřebiče a elektronika, ale i osobní věci včetně oblečení, knihy, obrazy, cennosti, sbírky, sportovní náčiní a řada dalších věcí, na které si často ani nevzpomenete. Naštěstí dobrý specialista s vámi prochází položku po položce a na všechno důležité vás upozorní. Častá chyba bývá, že se pojistnou částku řada lidí snaží snížit, aby neplatili vysoké pojistné. Při škodě a pojistném plnění pak jsou nemile překvapeni, že jim pojistka nepokryje pořízení nových věcí.
Pojistěte si i odpovědnost
Je správné mít pojištěný svůj majetek. Někdy ale vlastní neopatrností nebo souhrou nešťastných náhod způsobíte škodu druhé osobě. V takovém případě je chytré řešení pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu, která se v mnoha pojišťovnách vztahuje i na škodu způsobenou domácím zvířetem. To oceníte, když se váš pes zničehonic rozběhne proti cyklistovi.