Na světě existuje několik tisíc druhů mšic, v našich podmínkách jich je kolem tisíce. Rozdíl mezi nimi je především v tom, na jaké rostlině parazitují, například mšice rybízová, broskvoňová, chmelová, maková, zelená a další. Mšice jsou drobný hmyz s měkkým tělem. Na první pohled jsou velmi těžko pozorovatelné. Pokud na rostlině zpozorujete žloutnutí listů, jejich deformování, rostlina je zakrnělá a objevují se černé lepkavé skvrny, na vině jsou téměř se stoprocentní jistotou mšice.
Objevují se nejen na zahradě, ale i v bytě na pokojových rostlinách. Přenášejí závažné choroby a na rostlinách parazitují. Po napadení mšicemi v některých případech musíte zlikvidovat celou rostlinu, nejlépe tak, že ji spálíte. Rozhodně ji nepřidávejte do kompostu.
Ruční ošetření rostlin
Je dobré rostliny pravidelně kontrolovat, preventivně ošetřovat a zakročit ještě v počátku, než se mšice příliš rozšíří. Napadené rostliny s křehkými stonky otřete hadříkem nebo štětečkem. Ovšem opatrně, abyste mšice nepřenesli na další rostliny. Nebo napadené listy či celé stonky rovnou odstraňte odštípnutím.
Sprcha proudem vody
Na mšice postačí proud vody. Rostliny prostě osprchujte. Toto použijte opravdu jen v případě jsou li rostliny dostatečně silné, abyste je nepoškodili, mohli byste o rostlinky definitivně přijít.
Postřiky na mšice
Mnohem účinnější ochrana před mšicemi je aplikace postřiku. Chemické postřiky zakoupíte ve speciálních obchodech nebo supermarketech. Jsou účinné, ale agresivní, a to často i k rostlinám. Biologické postřiky mají přírodní základ a jsou k životnímu prostředí šetrnější, nemusí být ale tak účinné. Zkuste některý z postřiků vyrobených vlastnoručně, jsou ověřené zkušenostmi generací zahrádkářů.
Tabákový výluh
Sušený tabák (ten na vykuřování skleníků) namočte do vody. Nechte přes noc louhovat. Ráno napadenou rostlinu výluhem pokapejte. Tento postup opakujte denně po dobu nejméně tří dnů. Po tu dobu nezalévejte kropením z hadice. Až mšice zmizí, rostlinu opláchněte vodou.
Mýdlový roztok
Stačí rozpustit mýdlo ve vodě, použít tekuté mýdlo nebo jen saponát na nádobí. Vzniklý roztok nalijte do rozprašovače a postříkejte napadené rostliny. Nezapomeňte listy otřít či postříkat i ze spodu. Mýdlo zabraňuje mšicím dýchat a tím začnou rychle umírat.
Přirozený nepřítel a odpuzovač
Určitě jste slyšeli, že mšic se dá zbavit pomocí jejich přirozených nepřátel, jako jsou slunéčka. Některé druhy slunéček si můžete nasbírat v přírodě. Nejznámější je slunéčko sedmitečné. Berušky přitahují bylinky jako je například máta či kopr, proto je dobré si bylinky na zahradě vysadit. Ve větším množství si slunéčko sedmitečné můžete také zakoupit u dodavatelů zahradnického a zemědělského vybavení.
Naopak se, pokud možno, zbavte mravenců. Medovice vylučovaná mšicemi je potravou mravenců, proto mravenci mšice ochraňují. Bez jejich péče se mšicí zbavíte rychleji.
Levandulová vůně
Také vůně levandule odpuzuje mšice. Jednoduchým řešením tedy je vysadit levanduli poblíž ohrožených rostlin. Mšice se k nim ani nepřiblíží.