Plísně jsou všude kolem nás. Pokud máte v místnosti větší vlhkost a nevětráte, začne se dříve či později dělat plíseň. Pokrývá povrch materiálu, jako je dřevo, omítky, plast či sklo jemným bílým nebo černým myceliem nebo-li podhoubím.
Plíseň v bytě najdete především na vlhkých místech zdiva v koupelnách, na WC, mezi kachličkami, v obtížně větratelných prostorách, ve sklepě, v šatně nebo ve vestavěných skříních. Také při zatečení vody pod střešní krytinu se na stěnách může objevit plíseň.
Co podporuje růst plísně
Plíseň je závislá převážně na vodě. Ukažme si několik faktorů pro tvorbu plísně:
- vysoká vzdušná vlhkost je příznivá pro vznik a rozmnožování plísně
- teplota – pro přežití plísní je v rozmezí 0 – 40°C
- málo slunečního světla – tma způsobuje nejpříznivější vegetační podmínky plísní
- málo se větrá
- špatná izolace pláště domu – voda zatéká pod střechou, sráží se kolem oken a podobně
Prevence proti vzniku plísní
Plísním je třeba předcházet. Když už se vyskytnou, je třeba plísně rychle zlikvidovat. Pro člověka představuje potenciání zdravotní riziko. Typický zápach zatuchliny je nepříjemný, vyvolává alergie, dýchací potíže, dráždivý kašel a rýmu. Snížit jejich výskyt či zamezit jejich rozvoji znamená odstranit primární zdroj kontaminace.
Orosená okna signalizují přílišnou vlhkost v bytě. Aby se na zdech neusadila plíseň, musí dům či byt dýchat. To zajistí větrání. Dnešní okna jsou vybavena mikroventilací – pokud nemůžete otevírat okna naplno, používejte ji. Nebo si pomozte systémem odvětrávacích otvorů či průduchů osazených ventilátory, třeba v koupelně nebo v kuchyni. Vzduch bude proudit, což je pro snížení vlhkosti důležité. V některých případech je nevyhnutelné použít i odvlhčovač vzduchu.
Pro preventivní ochranu při stavbách a rekonstrukcích se doporučuje přidávat fungicidní přípravky přímo do zdících malt, omítek i spárovacích hmot.
Odstranění plísní
Odstranění plísní je úplně nejúčinnější pomocí chemických dezinfekčních přípravků, které likvidují nejen plísně, ale i bakterie a houby. Dezinfekční přípravky se používají na menší plochy, pokud plíseň není ještě tak rozvinutá. Místa napadená plísněmi postříkejte dezinfekčním přípravkem s fungicidním účinkem. Při použití tohoto přípravku se nedoporučuje kombinovat jiné způsoby. Nechte ho účinkovat do úplného zaschnutí. Na větší ploše je nutné postup opakov, případně (což je efektivnější), mechanicky za mokra odstraňte napadenou omítku a zdivo sanujte. Plíseň je prevít a může se kdykoliv objevit znovu.
Chytrá houba
Ekologické řešení odstranění plísně je pomocí mykoparazitické řasenky nebo-li chytré houby (Pythium oligandrum). Tato houba je velmi účinná a pro člověka či zvířata neškodná.
Hydroizolace
Pokud plíseň je již hodně rozrostlá, obraťte se raději na odborníka, který má s odstraněním plísní zkušenosti. Bude potřeba provést mechanické odstranění, vysoušení vlhkých stěn a aplikaci sanační omítky. Proti opakovanému výskytu pak pomůže jedině správná hydroizolace.