Pro někoho už to může být poněkud nepřehledné: máme tu styl retro a vintage, steampunk, provence a taky rustikální. Každý má své specifické znaky, přesto se někdy zdá, jako by spolu splývaly. Pojďme si tedy představit rustikální styl. Jak vlastně vypadá a jaké jsou jeho typické znaky?
Rustikální styl nás vrací do minulosti, kdy svět ještě nebyl komplikovaný a přetechnizovaný, když byl svět ještě v pořádku. Vrací nás do vesnických chalup a selských stavení ze starých dobrých časů, které sice nebyly vždycky tak idylické, ale pro nás si zachovaly své kouzlo.
Proč je rustikální styl tak oblíbený
Důvod, proč je rustikální styl oblíbený je celkem zjevný – vrací nás zpět ke kořenům. Do doby, kdy bylo všechno mile jednoduché a známé. Používá materiály, jaké používali naši předkové po celá uplynulá staletí. Vzpomeňte si, co cítíte, když pohladíte například starý dřevěný trám. Nemáte pocit sounáležitost s minulými pokoleními? Nenapadne vás otázka: kolik lidí se asi tohoto trámu dotýkalo?
A nejsou to jen přiznané trámy, ale také krb obložený kamenem, nábytek z masivu, keramika z terakoty, kostkované závěsy nebo modrotisk a porcelán “cibulák”. To všechno nás propojuje s minulostí stejně jako kameninové či mosazné nádobí, které si můžete pověsit na zeď nebo naskládat na otevřené police.
Je to především o materiálech
Typické pro rustikální styl jsou právě přírodní materiály: dřevo, kámen, kov, vlna, bavlna, juta a len. Samozřejmě také hliněné nádoby, porcelán, proutěné koše a výrobky ze šustí (sušené kukuřičné listy). Dalšími znaky jsou typické motivy, a to právě cibulák nebo vesnická majolika.
Nábytek je vyroben z tvrdého dřeva, a to buď v přirozené barvě, nebo natřený na bílo. V kuchyni by neměl chybět prosklený příborník a místo židlí klidně dřevěné lavice s podsedáky. A v ložnici si jistě najde své místo šatník z cedru, protože cedr odpuzuje moly.