Uvažujete o pořízení schodiště do mrazu i deště, které bude sloužit jako hlavní vstup do domu, nebo jako přístup na balkon či terasu? Pak je důležité zaměřit se na jeho funkční stránku. Venkovní schodiště totiž musí odolat všem rozmarům počasí od deště přes kroupy, nárazový vítr až o tíhu napadaného sněhu.
Na co si dát pozor, když vybíráte schodiště do exteriéru?
Výběr venkovního schodiště ovlivňuje mnoho faktorů, které není radno podcenit. Patří sem funkce schodiště a klimatické podmínky, kterým musí odolat.
Zaměřeno na funkci schodiště a počet lidí, kteří pro něm každý den projdou
Jedním z důležitých parametrů je třeba funkce schodiště. Bude stát u rodinného domu a projde po něm denně jen pár osob, nebo bude součástí veřejného prostranství a budou ho denně využívat desítky či stovky lidí? O tom, že není jedno, kolik lidí denně schodiště využije, s námi hovořil i Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti JAP FUTURE, která se výrobou schodišť zabývá.
„Určitě není jedno, zda za den po schodišti projde deset lidí nebo sto. Jeho frekventovanost je opravdu velmi důležitým faktorem. Aby venkovní schodiště vyhovělo těmto specifickým parametrům, je dobré vyhledat profesionálního dodavatele, který tyto parametry pohlídá a doporučí zadavateli nejen vhodný typ schodiště, ale i jeho materiálové provedení.“
Odolnost schodiště vůči klimatickým podmínkám
Zásadním parametrem pro výběr provedení externího schodiště je jeho odolnost proti nepřízni počasí. Kvůli sněhu a dešti je s ohledem na bezpečnost ideální volbou schodiště s celokovovými nášlapy z pororoštů.
Především v zimě na schodišti namrzají kapky deště, které zhorší bezpečnost pohybu. Petr Paksi k tomu dodává: „Díky pororoštovým nášlapům bude navíc propadávat také sníh, tím pádem odpadá údržba schodiště v podobě jeho vyhrnování.“
Náš tip: Pororoštové nášlapy nechcete, raději byste jiné? Pak myslete hlavně na jejich protiskluzovou úpravu. Ta je u celokovových schodišť řešena jemnou mřížkou na povrchu schodišťových stupňů, nebo plechovým výliskem s protiskluzovou úpravou. U dřevin je to zase řešeno pomocí vyfrézovaných drážek na nášlapech.
Jaký materiál je u venkovního schodiště nejlepší?
Do exteriéru se vybírají podobné typy schodišť jako do interiéru, rozdíl je v použitých materiálech. Nejčastější volbou jsou celokovová venkovní schodiště, oblíbená je ale i kombinace dřevo-kov. Jak potvrzuje Petr Paksi, u exteriérových schodišť je opravdu důležitá patřičná odolnost vůči korozi a drsnému venkovnímu prostředí.
„K tomu slouží nerezové materiály, nebo ocelové s povrchovou úpravou žárovým zinkováním, případně kataforézou, což je ekologický způsob ochrany ocelových dílců schodišť. Konkrétní barvu dle vzorníku barev RAL zajistíme nástřikem exteriérového komaxitu,“ dodává.
Vyloučeny ale pro venkovní schodiště nejsou ani dřeviny, je ale třeba vybírat jen z exotických dřevin, které venkovní podmínky hravě zvládnou. Nejčastěji se používá merbau a bangkirai, které se dováží z Indonésie a Malajsie a je pro ně typická značná tvrdost a odolnost vůči počasí, houbám i plísním.
Na co dalšího si dát pozor?
- Schodiště je třeba dobře ukotvit. Umístit ho jen na trávu nebo písek nejde, protože půda je nestálá. Nestačí dokonce ani zámková dlažba. Základovou patku, kterou tvoří betonový blok, je nutné umístit do nemrznoucí hloubky 80 cm. Jen tak je vytvořen dostatečně pevný podklad pro schodiště. Stejně tak je třeba dát si pozor na ukotvení do dalších stavebních prvků.
- Nikdy nedávejte do exteriéru interiérové schodiště. Hrozí jeho poškození.
- Když už si exteriérové schodiště pořídíte a nainstalujete, věnujte mu potřebnou péči. Vyhněte se agresivním prostředkům jako sůl nebo různé chemikálie, jejich dlouhodobé působení totiž může poškodit i kovová schodiště.
Zdroj obrázku:
Photomann7 / Shutterstock.com