Vyvýšené záhony jsou velmi praktické řešení a mnoha výhodami. Řeč je samozřejmě o správně založených vyvýšených záhonech nikoli o nějaké velké květináče rozestavěné po zahradě.
Vyvýšený záhon je vyplněný několika vrstvami, které postupně tlejí a dodávají tak pěstovaným rostlinám dostatečnou výživu. Začíná se hrubým materiálem dřevnatého původu (obvykle větve) , následuje vrstva jemné dřevěné štěpky, na ni se vrství čerstvý bylinný odpad ze zahrady, hnůj, nebo listí. Pak se přidá vrstva kvalitního kompostu (alespoň napůl uleželého). Všechny tyto vrstvy mají výšku kolem 20 cm. Na závěr ukončíme vrstvení směsí uleželého kompostu promíchaného s ornicí. Tato vrstva by měla být o něco vyšší, do ní už budete sázet pěstované rostliny.
Výhody vyvýšeného záhonu
Asi nejzásadnější výhodou vyvýšeného záhonu je to, že můžete pěstovat, co potřebujete i tam, kde to předtím nešlo. Můžete ho založit na jílovité půdě stejně jako na příliš písčité. Postavit si ho můžete i na beton, například na terasu nebo dokonce na balkon. A jaké další výhody přináší pěstování ve vyvýšeném záhonu?
- K záhonu je snadný přístup ze všech stran, při práci se nemusíte tolik ohýbat.
- Díky procesům tlení se uvolňuje teplo, takže rostliny netrpí přízemními mrazíky.
- Rostliny pěstované ve vyvýšeném záhonu mnohem méně trpí nemocemi, ani je nenapadají škůdci.
- Díky výšce se k rostlinám dostane mnohem méně, než kdybyste je pěstovali klasicky v zemi.
- V neposlední řadě je třeba zmínit, že vyvýšený záhon umožňuje na jaře dřívější pěstování plodin a také získání dřívější úrody (v záhoně je oproti okolní půdě o 5 až 10 °C vyšší teplota).
V každém případě vyvýšené záhony změní vzhled vaší zahrady, změní ji také po praktické stránce a z hlediska produktivity. Snadnější pěstování bez neustálého ohýbání ocení především senioři, kteří se své záliby v zahradničení nechtějí vzdát.