Kalatea (Calathea) je pokojová rostlina v mnoha barevných variantách listů i květů, takže si najdete tu správnou do každého interiéru. Většina druhů kalatey má navíc nádhernou kresbu na listech, takže působí velmi dekorativně.
Příbuznost s rostlinou maranta občas vede k záměně, jsou si opravdu hodně podobné. Oproti marantám jsou ale kalatey poněkud vzpřímenější a pyšní se většími listy, tvořící jakoby náznak kornoutu.
Jak pěstovat kalateu
Kalatea pochází z deštných pralesů v oblastech Střední i Jižní Ameriky, z toho logicky vyplývá, že má ráda teplo a vlhko. Jedná se o poněkud náročnější pokojovou rostlinu, když jí ale dáte péči, kterou vyžaduje, úžasně ozdobí váš domov.
Rostlina kalatea tedy vyžaduje pokojovou teplotu bez prudkých změn (16 – 20 °C). Snese stinné stanoviště či polostín, nikdy ale nesmí být na přímém slunci. Jestliže ji postavíte na tmavé místo, také nebude prospívat – nebude mít tak krásnou kresbu listů.
Kalatea má ráda vzdušnou vlhkost, proto je třeba ji, hlavně v období letních veder a v zimě tam, kde se topí ústředním topením, pravidelně rosit. Zalévá se odstátou vodou. Protože nesnáší vápník, je lepší tam, kde je tvrdá vápenatá voda, zalévat děšťovkou.
Dostatečně humózní substrát by měl být vždy mírně vlhký, přeschnutí kořenového balu je pro rostlinu fatální. Stejně špatně snáší také průvan.
Význam rostlin druhu kalatea
Kalatea vám doma udělá mnoho radosti svým krásným vzhledem. Přesto má (podle druhu) ještě další využití. Například kalatea jedlá (Calathea allouia) má hlízy, které se ve Střední a Jižní Americe používají jako brambory. Také mladá květenství některých druhů kalateí se konzumují. Na spodní straně listů druhu Calathea lutea se sbírá vosk, listy jiných druhů se dodnes používají na balení jídla či vyplétání košíků. Pokud se tedy rozhodnete pěstovat tuto nádhernou tropickou rostlinu, zkuste jí i prakticky využít.