Zurčící fontánka v interiéru nejen navodí příjemnou iluzi bublajícího potůčku, navíc vám ještě v místnosti zvlhčí vzduch. To oceníte hlavně v zimních měsících, kdy je v panelových bytech suchý vzduch díky vytápění.
Pokojové fontánky si můžete pořídit v různých specializovaných obchodech, nebo si ji můžete vytvořit sami. Všechno potřebné seženete v hobby marketu a vy si vlastnoručně vyrobíte stylovou a užitečnou dekoraci.
Co potřebujete na výrobu fontánky
Na výrobu pokojové fontánky si pořiďte:
- větší keramický květináč bez odtokové dirky nebo kamennou misku
- menší květináč s otvorem na dnu (může být i plastový)
- malé čerpadlo, jaké se používá v akvaristice
- hadičku s průměrem, jaký má vývod čerpadla
- dekorativní materiál – živé nebo umělé květiny, oblázky, duté bambusové tyčky či vše, co bude ladit s okolím
Postup při sestavení fontánky
Na dno většího květináče umístěte čerpadlo a na vývod nasaďte hadičku. Přes čerpadlo překlopte menší květináč a otvorem hadičku protáhněte. Menší květník bude sloužit jako ochrana čerpadla a zároveň ho zamaskuje, aby nekazilo výsledný dojem. Poté květináč s čerpadlem zakryjte kamínky, můžete je ke květináči přilepit. Zamaskovat musíte i hadičku, jíž bude přečerpávaná voda stékat zpět dolů.
Hadičku můžete schovat mezi větší kameny, případně kolem ní vysadit živé nebo umělé květiny. Dá se také vytvořit kaskáda z menších květináčků či plochých misek. Pokud jde o finální podobu, záleží čistě jen na vaší kreativitě a také šikovnosti. Dejte si záležet hlavně na vrcholku fontánky, kam ústí hadička tryskající vodu. Efektně vypadá například menší porcelánový džbánek nebo amfora, kterou provrtáte a usadíte šikmo na vrcholek (pod úhlem 30 – 45 stupňů. Zajímavá bude i porcelánová žabka nebo ryba, kde musíte provrtat spodek sošky i otvor v tlamě. Pak už jen zastrčíte přívodní kabel čerpadla do zásuvky a můžete se kochat svým dílem.