Zvonkovec, boubelík či boubelka velkokvětá, to všechno jsou názvy rostliny s latinským názvem Platycodon grandiflorus. Jedná se o nízkou trvalku, kterou můžete pěstovat na zahradě, ale hodí se i do nádob.
Platycodon pochází z východní Asie, běžně se vyskytuje ve východní Číně, Koreji či v Japonsku, ale také například na ruském Dálném východě. Dorůstá do výšky cca 30 – 50 cm, květy jsou poměrně velké a velmi dekorativní. Květy mají obvykle modrou nebo purpurovou barvu, k dostání je i bílá nebo růžová varieta.
Kam platycodon vysadit
Boubelce se daří na jižních svazích má ráda slunce, ve stínu by nekvetla. Moc hezky vypadá na skalce, v trvalkových záhonech či jako obruba podél chodníčků. Parádu udělá i v truhlících na balkoně, v zimní zahradě nebo na terase.
Vyžaduje půdu propustnou, výživnou a písčitou, raději sušší, nemá ráda přemokření. Na druhou stranu by substrát neměl nikdy plně vyschnout. Množí se semeny, ale můžete si koupit už předpěstované sazenice, které během srpna až září vysadíte na stanoviště. Mezi jednotlivými rostlinami ponechte vzdálenost 25 – 30 cm. Stanoviště jí vyberte pečlivě a už ji nepřesazujte ani neokopávejte, mohla by vám zajít. Platycodon je mrazuvzdorný, pokud je před zimou dobře vyzrálý, vydrží mrazy až do -30° C.
Platycodon v nádobách
Jestliže chcete platycodon pěstovat v truhlících či květináčích, je to celkem snadné. Objem květináče by měl být cca 3–5 l, čím větší objem substrátu, tím stabilnější poměry rostlině zajistíte. Myslete hlavně na dobrou drenáž v nádobě a na zimu ji nenechávejte na terase či na balkoně, ale umístěte ji někde v domě v chladnější místnosti. Zálivku značně omezte.
Jestliže máte zahrádku, můžete platycodon i s květináčem před zimou zapustit do země, podsypejte ho vrstvou písku a na povrchu slabě přimulčujte kůrou či rašelinou.