Mytí oken je práce fyzicky náročná a u většiny lidské populace neoblíbená. Tedy byla. Než se objevil vysavač na okna, díky němuž se mytí oken zjednodušilo a stalo se skoro zábavným.
Vysavače na okna řadíme do dvou kategorií, a to na aku stěrky na okna a robotické vysavače, které už opravdu všechno udělají za vás. Jaký si vybrat a jak vůbec vybrat ten správný pro vás, by vám měl poradit tento článek.
Aku ruční vysavač na okna
Práce s touto stěrkou je snadná: prostě táhnete stěrku po skleněné ploše a odsáváte tekutinu z ní do sběrné nádobky, přičemž zároveň okno leštíte. Aku vysavač se dá využít i na zrcadla, skleněné stolky a vůbec na všechny lesklé plochy, obklady a podobně. Jedná se sice stále o manuální práci, jde to ale rychle a mnohem snadněji, než s klasickou ruční stěrkou na okna.
Aku vysavač se hodí všude tam, kde máte menší okna, tam se robotický vysavač nevyplatí. Na druhou stranu je nutné počítat s tím, že se aku stěrka nedostane všude. Pro lepší efekt je u hodně špinavých oken nutné je nejprve umýt a aku vysavačem následně vyleštit.
Při výběru se soustřeďte na výdrž baterie a tvar hlavy, především na její šířku. Nejlépe je vybrat si takový vysavač, který má v balení několik různých hlavic. Důležitý je i výkon, ten by se měl pohybovat od 12 W výš, pro domácnost ideálně kolem 20 W.
Robotický vysavač na okna
Tento typ vysavače pracuje naprosto samostatně. Oceníte ho zvlášť tam, kde máte velké skleněné plochy: francouzská okna, zimní zahradu, výlohy a podobně. Robot se pohybuje podle celé řady senzorů a nemůže z plochy spadnout, i když pracuje vertikálně, protože ho drží silný podtlak. Sám rozezná sklo a rám, při mytí lasických oken ale počítejte s tím, že ho musíte přenášet na jednotlivé plochy mezi rámy, jinak vaši asistenci nepotřebuje. Jediné, co nedokáže úplně bez chyby, jsou rohy oken – ty si musíte dočistit ručně.
Robotický vysavač je napájen kabelem ze sítě, má ale přídavnou baterii, díky níž pracuje i při výpadku proudu. Při výběru ale není zásadním kritériem jako u aku vysavače, i když můžete zohlednit její kapacitu. Dobré modely vydrží bez zdroje elektřiny i 50 minut. U robotů je důležitá informace, jaké nejmenší plochy je schopen čistit. Jsou stroje, které zvládnou už tabulky 35 x 35 cm, obvyklé jsou ale až od 50 x 50 cm. Pro menší tabule se nehodí. Zajímat vás může samozřejmě hmotnost přístroje a příslušenství, zejména jistící lano a přísavka.